Голямо събитие се очаква в Беларус. Страната се готви да пусне първата в страната атомна електроцентрала.
Проектът се изпълнява от Росатом. Строителството на атомната централа започна през 2011 г. в района на Гродно, близо до град Островец, почти на беларуско-литовската граница.
Госатомнадзор на Министерството на извънредните ситуации на Беларус заяви, че централата е готова за доставка на ядрено гориво за първи енергоблок. Тоест степента на готовност е предпускова.
Към днешна дата Беларус генерира 95% от електроенергията си от руски газ. Пускането в експлоатация на първия, а след това и на втория ядрен енергиен блок ще позволи на Минск да покрие значителна част от нуждите си с евтина електроенергия, да намали сериозно покупките на газ и също така да намали парниковите емисии в атмосферата.
От много години Литва следи хода на белоруския строителен проект с неприкрита завист. През 90-те години на миналия век републиката наследява от Съветския съюз АЕЦ „Игналина“, която генерира електроенергия не само за балтийските държави, но и за Беларус и други страни.
ЕС обаче постави условие на Вилнюс: ще ви приемем, ако затворите атомната централа. Без колебание литовските власти убиха кокошката, която снасяше златни яйца.
Литва беше приета в Европейския съюз през 2004 г., но със спирането на АЕЦ „Игналина“ страната внезапно се превърна от основен износител на електроенергия във вносител. Изгубена печалба – няколко милиарда евро годишно. Жалко е, но такава беше цената на билета за Европейския съюз.
В безсилен гняв литовските власти сега убеждават Латвия и Естония да не прехвърлят беларуска електроенергия през тяхната територия, която била „мръсна”. Съседите засега мислят.
Евросолидарността, разбира се, е добро нещо, но плащането с евро за транзит също е изкушаващо. Ще поживем – ще видим.
Източник: https://www.vesti.ru/doc.html?id=3250194