ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


На енергоблок № 2 ВВЭР-1200 на ЛенинградскатаАЕЦ (ЛАЕЦ) завърши изграждането на свръхздравата външна защитна обвивка (оболочка) на реакторната сграда

05.02.2020

ЛАЕЦ завърши изграждането на една от най-важните локализиращи системи за безопасност – външната защитна обвивка на сградата на реактора на енергоблок № 2 с ВВЭР -1200. Специалистите бетонираха последното му ниво и стигнаха до финалната кота +70,200 метра.

 

 

 

Външната защитна обвивка на реакторната сграда е проектирана така, че да предпазва ядрения остров от външни влияния, нейната якост ще издържи, ако е необходимо на: ударна вълна, ураган, експлозия и дори падане на самолет.

Като се има предвид значението на конструкцията за безопасността на енергоблока, околната среда и населението, работата по изграждането на оболочката се извърши със засилен контрол. Строго се контролираше качеството на строителните материали и на работа.
„Многобройните проверки на контролни образци, проведени в специални акредитирани лаборатории, потвърдиха, че: при хипотетични екстремни условия външната защитна обвивка ще издържа на натоварванията и ще запази безопасността и стабилността на реактора, парогенераторите и друго оборудване, важно за безопасността“, коментира главният инженер на ЛАЕЦ-2 Александър Беляев.

Кирил Мазурин, заместник-главен инженер по строително-монтажните работи в Управлението за капитално строителство на Ленинградската АЕЦ-2:
„Общо за бетониране на цилиндричната конструкция и полусферичния купол на корпуса са използвани почти 14 500 кубически метра бетон. Този обем пресметнат в бетоновози е 1800 автомобила.
В резултат на това дебелината на подсиления монолитен бетон на външната защитна обвивка е 800 милиметра, което отговаря на проектните изисквания.
В момента специалистите провеждат задължителните мероприятия за втвърдяващата се смес и контролират увеличаването на якостта на бетона“.

В допълнение към външната защитна обвивка на сградата на реактора, дизайнът на конструкцията на иновативните руски блокове с ВВЭР -1200 от поколение 3+ включва и вътрешна оболочка. Тя е необходима за да се предотврати изпускането на радиоактивни вещества в околната среда. Експертите завършиха изграждането и на енергоблок № 2 през март 2019 година.

Двойната защитна обвивка на сградата на реактора е отличителна черта на руския дизайн на енергоблоковете с реактори ВВЭР -1200. Този дизайн на запечатан корпус е по-надежден от досега разработените проекти и е нова стъпка за подобряване на безопасността на атомните електроцентрали.
Енергоблокове с ВВЭР -1200 се изграждат не само в Русия, но и в чужбина – в Беларус, Финландия, Египет и други.

Подробности на: https://www.rosenergoatom.ru/zhurnalistam/news/34082/

Tags:

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни