Изследователите откриха материал, който повишава ефективността на кадмиевия телурид.
Сега те са сигурни: телуридните панели ще заместят силиция и ще позволят на слънчевата енергетика окончателно да завладее света.
Повечето съвременни слънчеви панели са направени от кристален силиций. Въпреки това, експерти от Университета в Колорадо са убедени, че бъдещето на възобновяемата енергия е в друг материал – кадмиев телурид. Той може значително да увеличи производителността на слънчевите панели и в същото време да намали стойността на енергията, която генерират.
Тънките слоеве от кадмиев телурид изискват 100 пъти по-малко материал от конвенционалните силициеви панели. Те са по-лесни за производство и поглъщат светлината при почти перфектната дължина на вълната. Освен това изчисленията показват, че произведената от такива слънчеви клетки електроенергия е по-евтина от всички други налични варианти.
Както съобщава Science Daily, екипът наскоро успя да подобри още повече свойствата на тънкослойните слънчеви клетки върху калциевия телурид чрез добавяне на селен. В резултат на това КПД на инсталацията се увеличи до 22%.
Както установиха изследователите, ефектът се постига поради факта, че селенът неутрализира ефекта от дефектите на кристалната решетка на кадмиевия телурид. В резултат на това електроните, генерирани при взаимодействие със слънчевата светлина, е по-малко вероятно да бъдат загубени при преминаване през материала. Това увеличава количеството енергия, което се извлича от всеки панел.
Според предвижданията на експерти слънчевите електроцентрали ще станат по-изгодни отколкото газовите още до 2023 година. Това ще доведе до сериозен растеж в индустрията, особено в ЕС, Австралия и Саудитска Арабия.