“Горещите изпитания” на трети енергиен блок на АЕЦ “Моховце” в Словакия бяха успешно завършени (т.е. тестване на цялото оборудване на блока преди зареждане с ядрено гориво, но при температурни условия, които съответстват на реалната експлоатация на реактора).
Това съобщи на 16 април в прессъобщение компанията Slovenske Elektrarne (SE), която е оператор на двете АЕЦ, които работят в Словакия – Бохунице и Моховце, на които се експлоатират енергодлокове ВВЕР-440/В213 по съветски проект.
Според компанията, степента на готовност на новия енергоблок е 98,8% – всичките строителни работи като цяло са завършени, остава само да се оформи разрешителната документация.
За справка
Строителството на АЕЦ “Мохвце” започна през 1982 г., първите два блока бяха пуснати в експлоатация съответно през 1998 и 1999 година.
Изграждането на втората фаза на тази атомна електроцентрала (блокове 3 и 4) започна през 1986 г., но след разпадането на Чехословакия в две различни държави и свързаните с него икономически проблеми, както и поради анти-ядрените нагласи след аварията в Чернобил, съществувала в обществото по онова време, строителството бе законсервирано през 1992 година.
Въпреки това през 2009 г. строителството на тези блокове беше възобновено. Но след инцидента във Фукушима през 2011 г. в строителството им отново беше спряно.
Това бе свързано с доработването на строящите се блокове съгласно новите изисквания за безопасност.
Очаква се, че след пускането в експлоатация на новите блокове, те ще произвеждат 7 милиарда kWh електроенергия годишно.
Това ще позволи на Словакия да възстанови загубената енергийна независимост, след като през 2007 година бяха затворени два блока (ВВЕР440/В230) от първата атомна централа на страната „Богунице”.
Изграждането на новите енергоблокове бе свъзано с конфликтна ситуация, когато австрийска антиядрена организация, наречена “Global2000”, съобщи за предполагаема “сеизмична опасност” на новите блокове.
В отговор, Slovenske Elektrarne поясни, че подобни твърдения се основават на анонимни източници на информация и поради тази причина не могат да се считат за достоверни.