Разработките за производство на енергия от водата вървят от дълго време. Всичко звучи лесно: просто трябва да разкъсате връзките между водорода и кислорода във водната молекула и ще получите достъп до почти неизчерпаем източник на екологосъобразно гориво.
Всъщност по-голямата част от тези разработки са изключително скъпи и неизгодни както от икономическа гледна точка, така и от гледна точка на ефективността.
Група американски изследователи обаче наскоро представи нов ефективен начин за получаване на гориво от водата.
В основата на описания по-горе механизъм за разделяне на молекулите е процесът, наречен електролиза, и веществата, които се използват за това, съответно – електролизери. Най-ефективните електролизери се създават, като се използват киселини и корозионно устойчиви електроди за започване на реакцията.
Последните се основават на оксидите на иридий или рутений като най-ефективни. Единственият проблем е, че иридият е много стабилен, но в същото време изключително скъп, а рутеният, въпреки че „заема второ място“, далеч не е лидер в ефективността.
Според Phys.org група изследователи от Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн открива изход от ситуацията и решава да използва не 1 оксид, а 2 наведнъж, като заменя иридия с итрий.
По време на тестове с различни видове киселини се оказва, че по време на реакцията итрийят и рутениевата сплав стават по-малко порьозни и придобиват нова кристална структура. Това ново свойство дава възможност за разделяне на молекулите на водата при изключително високи скорости. Няколко пъти по-бързо от всички съществуващи аналози днес. Твърди водещият на екипа Хонг Янг.
„Стабилността на електродите в присъствието на киселина е основният проблем на такива реакции. Но ние изглежда сме попаднали на нещо ново. Нашето откритие може да бъде важна стъпка към технологията за производство на екологосъобразно водородно гориво. „
Сега екипът от учени продължава да експериментира и планира да създаде прототип на работна установка за разделяне на водата, за да продължи работата за подобряване стабилността и качеството на електродите.