ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


В Саудитска Арабия искат да построят най-голямата слънчева ферма в света

08.04.2018

Сега тя съществува само на хартия, под формата на меморандум за разбирателство. Но ако бъде построен, наскоро обявеният слънчев фотоелектричен проект в Саудитска Арабия ще победи всички рекорди. Тя ще бъде 100 пъти по-голяма от всеки съществуващ слънчев проект.

 

След завършване на строителството, което е планирано за 2030 г., фермата ще има инсталирана мощност 200 GW.
Проектът се подкрепя от групата Softbank и новия наследствен принц на Саудитска Арабия Mohammed Bin Salman.

Ситуацията днес

Слънчевият парк Tengger Desert в Китай, известен също като Великата стена на слънцето, е най-голямата в света работеща слънчева ферма с мощност 1,5 GW. В момента се изграждат още ферми, включително Westlands Solar Park, които вече ще имат мощност от 2,7 GW. Но те избледняват на фона на възникващия саудитски проект; два слънчеви парка в ранните етапи ще имат мощност от 7.2 GW и според плана те ще започнат да произвеждат електроенергия през следващата година.

Най-голямата слънчева електроцентрала в света

Саудитският проект има смисъл да се сравнява с по-големи проекти на ниво държави или дори планети. В момента генериращите мощности в Саудитска Арабия са 77 GW.
С новия проект продукцията почти ще се утрои.

Настоящата обща мощност на слънчевото фотоволтаично поколение в световен мащаб 303 GW.
С други думи, тази нова слънчева ферма ще може да се конкурира по обем на производството на електроенергия почти с целия свят.

Вместо заключение

Разбира се, практическото удвояване на производството на слънчева електроенергия в световен мащаб ще бъде скъпо.
Сега бюджетът на проекта е 200 милиарда долара (въпреки че, ако го сравните с 20 милиарда долара за половин GW от енергията по проекта ITER, това не е толкова лошо).
Този проект обаче ще помогне и за решаването на редица проблеми за саудитците.

Първо, слънчевата енергия се произвежда отлично в пустинята. Яркостта е висока, има много свободно пространство, а върховото търсене се обуславя от необходимостта от климатизация в градовете и следователно отговаря на пиковото натоварване.
Второ, петролните запаси са изчерпаеми и един ден те ще приключат. Саудитска Арабия, която е един от най-големите износители на петрол в света, планира да диверсифицира икономиката си и го прави.

Източник: https://hi-news.ru/technology/v-saudovskoj-aravii-xotyat-postroit-samuyu-bolshuyu-v-mire-solnechnuyu-fermu.html

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни