ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


ПАТЕЦ в Арктика – безполезен “брилянт” или осъзната необходимост

08.03.2018

Подготовката на плаващата атомна електроцентрала (Академик Ломоносов) за транспортиране от Санкт Петербург до Мурманск, за зареждане на реакторите с ядрено гориво и след това в Певек – мястото на постоянна експлоатация продължава.
Читателите вече са запознати подробно с множество технически подробности, но за икономическите параметри на проекта малко се говори. Сега ще се опитам да запълня тази липса на информация.

 

Някои експерти посочват високите разходи за електроенергията, която „Акад. Ломоносов“ ще произвежда.
Това е вярно, ако ПАТЕЦ остане единичен екземпляр и всички разходи за проектиране, моделиране и преминаване на одобрения се вземат предвид само за нея. Ако ПАТЕЦ се превърне в серия, цената на произведената електроенергия ще намалее.
Потенциално имаше разговори за разполагане на плаващи централи в Камчатка и Таймир, а дори и в Кабо Верде, но до този момент възможните намерения не се потвърждават.

Официалната стойност на първата руска плаваща АЕЦ се оценява на 30 милиарда рубли. Тази цена включва не само строителство, но и доставката и подготовката на бреговите съоръжения за експлоатацията на плаващата АЕЦ.
Отделно от това, RusHydro планира да похарчи още 18,5 милиарда рубли (5 милиарда собствени и 13 милиарда от бюджета) за изграждането на електропроводи за свързване на Певек с Билибино.
Общият обем на разходите нараства до 48 милиарда рубли.

Представители на Росатом казват, че по време на изграждането на следващите централи от серията, е възможно да се намалят производствените разходи, даже и значително.
Но за сега, в сравнение с стационарните атомни електроцентрали, киловатчасът, произведен от ПАТЕЦ, е несравнимо по-скъп.

Вярно е, че тук също е необходимо да се има предвид, че доставките на мазут или въглища за топлоелектрическата централа в Певек също няма да струват малко пари, както и доставката  на материали за изграждането на стационарна АЕЦ в Чукотка.

Развитието на Арктика не е само Северният морският път, въпреки че е той е ядрото на развитието на региона.
Енергийното осигуряване на отдалечените региони е важна задача и плаващите атомни електроцентрали, способни да генерират енергия без гориво за дълъг период от време, каквото се изисква от други видове електроцентрали, са добро решение.
След въвеждането на ПАТЕЦ на Чукотка, проектът може да бъде мултиплициран и на други труднодостъпни места.

Много подробности на: https://regnum.ru/news/economy/2386841.html

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни