Международната агенция по възобновяеми енергийни източници IRENA (International Renewable Energy Agency) изчисли, че след като събере целия си потенциал, до 2030 година ЕС ще може да увеличи инсталираната мощност на слънчевите електроцентрали до 270 GW.
Това би означавало удвояване на съществуващия капацитет, който ще позволи на ЕС да произвежда 281 TWh слънчева енергия.
Все пак делът на слънчевата електроенергия в енергийния баланс все още няма да надхвърли 7.6%.
Въпреки това, заедно с вятърната енергия, слънчевата енергия може да покрие 29% от генерираната електроенергия. Ако добавим биоенергетиката, водноелектрическите централи, геотермалната енергия и концентрираната слънчева енергия, ЕС може да достигне 50% дял на зелената електроенергия в мрежата.
Въпреки това, според анализаторите от IRENA, този относително неголям дял не може да възникне сам по себе си. За да достигнат тези цифри по отношение на инсталираните мощности, европейските правителства трябва да поставят по-амбициозни цели за разширяване на използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и да създадат подходяща правна и регулаторна рамка. Същото важи и за отношенията между енергийните сектори.
Ако европейските правителства разработят подходяща правна рамка, делът на възобновяемата енергия във всички сектори може да се удвои от сегашните 17% на 34%.
Ако се запази сегашният политически курс, резултатите от разширяване използването на възобновяеми енергийни източници в ЕС ще бъдат по-ниски с 89 GW – без оптимизиране на регулаторната рамка и без да се използва целият съществуващ потенциал.
В този случай делът на зелената електроенергия в енергийния баланс на ЕС до 2030 година ще бъде само 41%, а делът на слънчевата и вятърната енергия – 21%.
Източник: oilreview.kiev.ua