Според информацията, получена на 7 февруари от китайската ядрена енергийна корпорация China General Nuclear (CGN), държавната администрация на Китайската народна република за енергетика е провела тематична среща по въпросите на ядреното отопление в северната част на страната.
На срещата бе решено, че корпорацията CGN заедно с университета Цинхуа ще започнат подготвителна работа по разработването на първия демонстрационен проект в страната за отопление с ядрено гориво и освен това ще положат усилия за активното му популяризиране.
Според заместник-директора на корпорацията CGN Shu Gogan, компанията заедно с университета Цинхуа (Tsinghua) използвайки проверените вътрешни технологии за отопление NHR200-II, планират да построят първия малък демонстрационен проект за ядрено отопление в северната част на Китай.
Отоплението с ядрено гориво не е нова концепция, тя се появява през 60-те години на миналия век.
Тогава първата атомна централа, която използваше ядрена енергия за граждански цели, беше шведският прототип на тежководния реактор Agesta, който доставяше топлинна енергия в продължение на 10 години.
През седемдесетте години на миналия век Русия, България, Швеция и Румъния развиват ядрени отоплителни системи, които работят като източници за регионално или промишлено снабдяване с топлинна енергия.
Концепцията за усъвършенстван интегриран реактор с високо ниво на безопасност и широко приложение се използва в нискотемпературния реактор за топлоснабдяване, освен това има и голямо търсене.
През последните няколко години през зимата в северната част на Китай често има силен смог поради отоплението. Използването на ядрената енергия за отопление е истинският избор в регулацията на енергийната структура на Китай и решаването на проблема с смога.
Според публикуваните през декември 2017 г. съответни държавни документи, се предлага изучаването на предоставянето на отопление с използването на ядрена енергия, насърчаване на предлагането на енергия за отопление от действащите АЕЦ, както и развитието на безопасно отопление с ниско температурен реактор от басейнов тип.
Източник: Жэньминь жибао
Какво правим ние в България?
Този материал, според мен, си заслужава да се прочете внимателно от читателите с интереси в българската енергетика:
Министр энергетики Болгарии о новых возможностях увеличения транзита азербайджанского газа по „Южному газовому коридору“ (ИНТЕРВЬЮ)- https://www.trend.az/business/energy/2860759.html