Представители на Max Bogl Wind обявиха завършването на строителството на най-високата вятърна турбина в света до сега. Тази турбина е инсталирана в района на град Gaildorf, недалеч от Щутгарт, височината на кулата на турбината е 178 метра, а най-високата точка на траекторията на движение на лопатките е разположена на височина от 264.5 метра.
Новата турбина е първата от четирите експериментални турбини, които са част от една вятърна ферма. Други турбини няма да бъдат толкова високи, височината на кулата им няма да надвишава 155 метра. Въпреки различните височини на кулите, всички турбините ще бъдат оборудвани с еднакви генератори с мощност 3,4 MW, произведени от американската компания General Electric.
Предварителните изчисления показват, че всеки допълнителен метър височината ще увеличи коефициента на полезно действие (енергийна възвръщаемост) на турбината с 1%, тъй като голямата височина на центъра на въртене на турбината позволява тя да попада в зоната на по-стабилни ветрове, което е най-подходящият вариант при разполагане на вятърните паркове във вътрешността на континента.
Наред с това, голяма височина намалява ефекта върху повърхността от турбулентните вихри , създавани от лопатките.
Друга отличителна черта на изградената вятърна електроцентрала е водната система за съхранение на енергията.
Тя е изградена по достатъчно класическата схема, резервоари, в които излишната произведена електроенергия изпомпва вода в разположен на 40 метра над нивото резервоара, от който след това се връща водата, през ротационните хидрогенератори.
Обемът на изпомпваната вода в резервоарите е достатъчен за акумулиране на 70 MWh електроенергия, а чрез използване на най-модерните технологии, ефективността на такава система за акумулиране на енергия надвишава значително ефективността на такива системи, създавани по-рано (http://atominfo.bg/?p=54305 ).
Трябва да се отбележи, че водната система за съхранение на енергия има много високо бързодействие. Преминаването от режим на натрупване на енергия в режим на производство на електроенергия – това отнема само около 30 секунди.
Изчислено ли е колко птици ше станат на кайма от този вентилатор?
Да убиеш птица, за да имаш електроенергия – нехуманно.
Да убиеш прасе, за да се наплюскаш – хуманно.
Двоен стандарт, да?
Да построиш над 200 ветрогенератора (птицеубийци) на иа Via Pontica е световно орнитоложко чудо!
Ще си сменят полетните планове и ще минават встрани. Птиците са разумна материя и се адаптират. Ветровете са географски обусловени и няма как да им се каже да се поместят. Щетите ще са минимални е сравнение с ползите.
Всъщност, ядрената енергетика се крепи на баланса „полза-нужда-риск“. Къде е разликата, освен това, че птиците се адаптират към средата, а РАО не?