ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Разходите за демонтаж на реакторите на “Фукушима-1” ще достигнат до 8 трилиона йени

02.12.2016

Разходите за демонтаж на реакторите на АЕЦ “Фукушима-1”, на която стана най-голямата след Чернобил авария, ще достигнат сума, която превишава 4 пъти първоначалните изчисления – 8,2 трилиона йени (74,5 милиарда долара) – сочат предварителните разчети на министерството на икономиката на Япония.

 

Пълната ликвидация на аварията, включително заплащането на компенсациите на евакуираните и разходите за дезактивация на населените пунктове, пострадали от извънредното произшествие, ще възлезе на 22,6 трилиона йени (около 205 милиарда долара), съобщава агенция Киодо, позовавайки се на попадналите в нея данни.

Правителството има намерение да нарече гигантския проект “ускорен демонтаж на реакторите”.
Енергийните компании, включително и тези, които не са оператори на АЕЦ, ще бъдат задължени да отделят ежегодно някаква част от печалбата за частично покриване на разходите.
Според агенцията – не е изключено компаниите да прехвърлят финансовото бреме на потребителите на електроенергия за сметка повишаването на цените.

Същевременно, както и досега, техническият проблем за това, по какъв начин ще се изважда стопилото се по време на аварията ядрено гориво не е решен. То се е натрупало на дъното на защитните черупки на реакторите.
Дейностите по демонтажа на реакторите ще започнат през 2021 година и ще продължат 30 години.

През март 2011 година след най-голямото земетресение с магнитуд 9,0 по скалата на Рихтер северо-източна Япония бе залята от гигантски вълни цунами, на места достигащи височина над 15 метра.
Вълната заля системата за електрозахранване на АЕЦ “Фукушима-1”. Това доведе до пълно спиране работата на системите за охлаждане на реакторите.
Тази авария е призната за най-голямата след Чернобил. Липсата на достатъчна подготовка за подобна ситуация доведе до това, че бяха допуснати сериозни грешки както на самата централа, така и относно организацията на евакуирането на населението.
И до сега в населените пунктове в близост до централата е забранено пребиваване на населението.
За пълното ликвидиране на последствията от аварията (ЛПА) ще са необходими около 40 години.

Източник: https://ria.ru/atomtec/20161130/1482465242.html

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни