ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Японската ядрена промишленост се възражда чрез Индия – експертен анализ

23.11.2016

 Въпреки възраженията от страна на антиядрените активисти, правителството на Япония подписа споразумението за сътрудничество с Индия, и по този начин разреши на компаниите които строят АЕЦ да продават своите технологии на тази страна.
Индия е една от малкото държави, които планират сериозно да разширяват ядрената си енергетика.

Тази сделка е спасителен пояс за японската ядрена промишленост, която тръгна към дъното вследствие на катастрофата на АЕЦ “Фукушима-1” през 2011 година.
След това бяха отменени плановете за изграждане на десетки нови ядрени енергоблокове в Япония, което се превърна в сериозен удар по някои от най-големите промишлени конгломерати в страната, в това число Toshiba и Hitachi.

Заради проблемите с вътрешния пазар японските компании се опитаха да договорят сделки в чужбина, но досега опитите им бяха без резултат.

Икономическата среда за ядрената енергетика се влоши вследствие на ниските цени на нефта и газа, подтиквайки правителствата по целия свят да преразгледат своите решения за изграждане на АЕЦ.
Катастрофата на Фукушима засили опасенията относно безопасността и японските производители бяха принудени да се борят за намаляващия кръг от клиенти с по-евтините конкуренти от такива държави, като Русия и Южна Корея.

Индия се разглежда като рядка възможност. Тя планира да пусне 20 нови реактора през следващото десетилетие, а след това още 55.
Премиерът на Япония Синдзо Абе и индийският му колега Нарендра Моди се надяват, че търговията може да стане основа за по-широки стратегически отношения, отчасти насочени към противопоставяне на действията на Китай.

Все пак, ядрената сделка предизвика рязка критика в Япония.
Индия притежава ядрено оръжие, но остана извън международните договори в борбата срещу разпространението му.
Поради това много хора в Япония, която пострада от двете атомни бомби по времето на Втората световна война, биха предпочели да не се подписва споразумение с Индия в областта на ядрената енергетика.

Японските вестници, които подкрепят политическите сили от левия спектър, публикуваха редакционни статии против сделката с Индия, кметовете на унищожените градове Хирошима и Нагасаки отправиха молба да се спре това споразумение.
Официалните преговори между двете правителства са продължили 6 години.
Други държави вече са разрешили експорта за Индия в областта на ядрената енергетика, включително САЩ, които са подписали подобно споразумение преди 10 години.

“Имаше огромен резонанс, когато през 2010 година правителството за първи път заяви, че ще работи за постигане на това”, отбелязва Масааки Фукунага, професор от Центъра за изучаване на Южна Азия в японския Женски университет Гифу, който щателно е изследвал този въпрос.  “Промишлеността и правителството бяха настроени решително”.

Синдзо Абе съобщи, че Япония си е запазила правото да спре износа на технологии в областта на ядрената енергетика, ако Индия извърши още един опит с ядрено оръжие.
”Съществува правна основа за осигуряване на отговорно и мирно използване на ядрените технологии в Индия”, заяви той.

Източник: http://www.expert.ua/mezhdunarodnaya-analitika/0/970-vtoroe-dihanie–yaponskaya-atomnaya-promishlennost-ozhivaet-v-indii

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни