След като ви запознах http://atominfo.bg/?p=51422 с откриването и същността на задачите които си поставя конференцията VVER 2016, сега ви предлагам информация за деловата работа през първия ден.
Гостите на конференцията бяха приветствани от посланиците на ЧР в РФ Владимир Ремек и на РФ в ЧР Александр Змеевский.
С приветствени думи към участниците в конференцията се обърнаха президентът на Чешкото ядрено дружество Данеш Буркет, заместник министърът на промишлеността и търговията на ЧР Йиржи Колиба, пълномощникът на правителството на ЧР по въпросите на реализацията на националния план за развитие на ядрената енергетика Ян Штуллер, генералният директор на UJV „Ржеж“ Карел Кржижек, Председателят на държавния комитет по ядрена безопасност на ЧР Дана Драбова, председателят на ръководството на „SKODA JS a.s.“ Йозеф Перлик и ръководителят на департамента за изграждане на АЕЦ в компанията „CEZ, a. s.“ Петр Заводски.
В секцията “Политика в областта на ядрената енергетика” се изказа заместник министърът на промишлеността и търговията на ЧР Йиржи Колиба, който подчерта позицията на държавата в областта на ядрената енергия, като съобщи основните тезиси на националния план за развитие на ядрената енергетика, сред които – дострояване на АЕЦ „Темелин“ и „Дуковани“.
На двета АЕЦ работят реактори ВВЭР (четири ВВЭР-440 на АЕЦ „Дуковани“ и два ВВЭР-1000 на АЕЦ „Темелин“).
Реакторите ВВЭР по своите технически характеристики не само отговарят на следфукушимските изисквания за безопасност, но по редица параметри изпреварват другите типове реактори.
За това в своя доклад съобщи ръководителят на направлението “Поддръжка на новите енергоблокове” към Московския център на WANO Дмитрий Чичикин.
По-точно, коефициентът на принудителни загуби при производството на електроенергия (FLR, Forced Loss Rate), който характеризира безопасността на АЕЦ, за реакторите ВВЭР е 0,23%, докато за за реакторите от други типове се колебае от 0,9% до 1,2%.
”Ниската стойност на този показател е свидетелство за доброто техническо състояние и надеждната работа на основното оборудване на АЕЦ с реактори ВВЭР”, отбеляза Дмитрий Чичикин.
Той подчерта, че, по данни на Московския център на WANO (ВАО АЭС – МЦ), количеството на всичките и автоматичните непланови спирания на реактора в критично състояние за година експлоатация (средно 7 хиляди часа) при реакторите ВВЭР е равно на нула. За реакторите от други типове този показател се колебае от 0,67 до 0,78.
Имат се предвид следните показатели:
US7 – непланови аварийни спирания на реактора в критично състояние (автоматично + ръчно), Unplanned Scrams per 7,000 Hours Critical (automatic + manual);
UA7 – непланови аварийни спирания на реактора в критично състояние, Unplanned Automatic Scrams per 7,000 Hours Critical. –. AtomInfo.Ru, б.р..
Атилла Асоди, пълномощникът на правителството на Унгария за разширяването на АЕЦ “Пакш”, където работят 4 енергоблока с реактори ВВЭР-440 и се планира изграждане на два блока ВВЭР-1200, разказа за развитието на проекта и за получаването на екологичната лицензия в началото на октомври 2016 година.
В своето изказване Атилла Асоди, в частност, отбеляза: “Проектът за разширяване на „Пакш“-2 напълно отговаря на всички европейски стандарти за безопасност и на всички следфукушимски изисквания за безопасност на ядрените установки”.
Вниманието на участниците в конференцията бе привлечено от изказването на проектния директор на компанията „Fennovoima“ Минна Форсстрём. Тя съобщи за хода на подготовката на проекта за строителство на АЕЦ „Ханхикиви-1″ с блок ВВЭР-1200.
Тя подчерта: “Проектът АЕЦ „Ханхикиви“ представлява привлекателен бизнес-проект за инвеститорите. Нещо повече, 70% от населението на Финландия подкрепя проекта, който епризван да повиши нивото на живота в северната част на страната и да осигури заетост за жителите в региона”.
Работата на сесията завърши с изказването на Николай Дроздов, директор на департамента за международен бизнес на руската корпорация по ядрена енергия Росатом, който разказа за експанзията на корпорацията на чуждестранните пазари и растящата популярност на технологията ВВЭР.
Сега в Русия по технологията ВВЭР се изграждат осем блока, като още 36 се намират на различни етапи на реализация на проектите в различни държави по света.
Николай Дроздов подчерта още, че „ВВЭР-1200 е първият в света реактор от поколение 3+, който наскоро беше изведен на 100% мощност в НВАЕЦ в Русия”.
Болшинството от действащите сега в различни страни по света реактори ВВЭР са построени в периода 1980-1990-та година. Във връзка с това става актуален въпросът за продължаване на сроковете за експлоатацията (ПСЕ) и използване на проектните резерви на този тип реактори.
На този въпрос бе посветена работата на секцията “Лицензиране и продължаване срока на експлоатация на реакторите ВВЭР“ под председателството на Зденек Кржиж.
В секцията изнесоха доклади Дана Драбова, председател на държавния комитет за ядрена безопасност на ЧР, инспекторът от управлението по ядрена енергия на Унгария Лоранд Ференс, представителят на ФГУП ВО „Безопасность“ Марк Кузнецов и Мирослав Ткач, представител на надзорния орган на Словашката република. Той, в частност, разказа за програмата за ПСЕ на АЕЦ „Богунице“.
Представителят на компанията „Русатом Сервис“ В.Витязев разказа за опита на Росатом по ПСЕ на АЕЦ “Козлодуй” по обосноваване на продължаване на срока за експлоатация на енергоблок №5 с още 30 години, и на АЕЦ „Мецамор“ (Армения), където се продължаване на срока за експлоатация на реактора с 10години.
В работата на секцията също бяха разгледани работите на С.Катайала – директор на АЕЦ „Ловииса“, В.Ржезник – директор на дивизиона по ядрен инженеринг „Slovenske elektrarne“, Й.Мандул – представител на МААЕ, А.Черати – старши експерт MVM на АЕЦ Пакш, старши експертът Й.Гледик от компанията CEZ, а също така и представители на руското конструкторско бюро ОКБ „ГИДРОПРЕСС“ (част от ДК “Росатом”).
За компаниите-оператори на действащи енергоблокове съществено значение има възможността на повишаване мощността, обоснована с проектните резерви на технологията ВВЭР.
Повишаването на мощността увеличава икономическата ефективност от работата на реакторите и повишава доходите на оператора на АЕЦ.
По този начин CEZ след модернизацията на четирите енергоблока на АЕЦ “Дуковани” е успяла да увеличи мощността на всеки от тях от 440 на 510 MW. Мощността на всеки от блоковете на АЕЦ “Темелин” бе увеличена от 981 на 1078 MW.
Благодарение на повишаването на мощността, през 2013 година двете чешки АЕЦ са произвели с 4,5 милиона MWh повече електроенергия, отколкото през 2004 година.
Аналогични дейности са извършени или се провеждат сега практически на всички АЕЦ с реактори ВВЭР.
На конференцията „VVER 2016″ се проведе панелна дискусия, посветена на увеличаването на мощността и повишаване на коефициента на използването и, под председателството на Иво Коуклик с участието на представителите на компаниите на компаниите CEZ, Росатом, „Westinghouse Electric“, „Rolls-Royce“, UJV „Ржеж“, „SKODA JS“.
За справка
Конференцията „ВВЭР“, която се провежда един път на три години в Чехия е посветена на една от надеждните в света технологии за ядрени енергийни реактори – технологията ВВЭР.
Реакторите от типа ВВЭР са в основата на производството на ядрена електроенергия, днес в света действат 78 енергоблока, построени по технологията ВВЭР, които са отработили над 1400 реакторо-години без сериозни аварии.
Сега руската корпорация по ядрена енергия Росатом съоръжава по технологията ВВЭР 8 енергоблока на територията на РФ и 36 блока в чужбина.
Източник: http://www.atominfo.ru/newso/v0470.htm