ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


В Прага бе открита конференцията ВВЭР 2016

01.11.2016

На 31 октомври 2016 година в залата за конференции на хотел „Diplomat“ в Прага бе открита тридневна отраслова конференция „ВВЭР 2016″, в работата на която участват представители на ядрената енергетика и на ядреното машиностроене от 17 страни по света, включително от Русия, Чехия, България, Словакия, Турция, Китай, Финландия и други.

 

Традиционен инициатор на конференцията е Чешкото ядрено дружество в сътрудничество с Европейското ядрено дружество, UJV „Ржеж“ и Чешкия съюз на научно-техническите компании.
Организатор на конференцията е агенция „AF Power“.

Конференцията, която се провежда веднъж на три години е посветена на една от най-надеждните в света технологии за ядрени реактори – технологията ВВЭР.

Сега в света действат 78 блока, построени по технологията ВВЭР, които като цяло са отработили повече от 1400 реактор-години без сериозни аварии.

Към днешна дата руската държавна корпорация Росатом съоръжава 8 блока ВВЭР на територията на РФ, в чужбина 36 блока ВВЭР са в различен стадии на реализация.

 

Председателят на Чешкото ядрено дружество Данеш Буркет, коментирайки провеждането на форума, отбелязва: “Традиционно на конференцията се събират над 200 специалисти от целия свят, които използват тази реакторна технология”.
”За операторите много важно и интересно е участието на колеги от организациите, който са играли и играят ключова роля в дългата история на технологията ВВЭР, затова ние много ценим сътрудничеството с руската корпорация по ядрена енергия Росатом, благодарение на която ние традиционно успяваме да каним на конференцията колеги от руските проектни и инженерингови организации”.
”Ние можем да обменяме мнения за последните новости с представители на учрежденията, от които произлиза технологията ВВЭР и я развиват и до днес”.

На конференцията „ВВЭР 2016″ се обсъждат въпроси за лицензирането, строителството и ПСЕ на реакторите ВВЭР, особености на извеждането от експлоатация на АЕЦ с реактори от този тип, въпроси за внедряване на перспективното гориво за съществуващите и бъдещите блокове, задачите за подготовка на професионални кадри за внедряване и експлоатация на реакторите построени по тази технология, а също така възможността за повишаване на инсталираната мощност и КИИМ на реакторите.

В работата на конференцията участват председателят на държавния комитет по ядрена безопасност на ЯР Дана Драбова, пълномощникът на чешкото правителство по въпросите на ядрената енергетика Ян Штуллер, ръководителят на департамента за строителство на АЕЦ към компанията „CEZ, a. s.“ Петр Заводски, генералният директор на UJV „Ржеж“ Карел Кржижек, представители на промишлени кръгове от различни държави, а също организации, експлоатиращи реактори ВВЭР.

За реализацията на новите проекти в своите държави ще разкажат: проектният директор на финландската компания „Fennovoima“ Минна Форстрем, пълномощникът на унгарското правителство по дострояването на АЕЦ „Пакш“ Атилла Асоди, генералният директор на компанията по ядрена енергетика на Йордания Ахмад Хиясат и оперативният директор на китайската компания „Jiangsu Nuclear Power Co.“ Жанг Йи.

Откриването на конференцията „ВВЭР 2016″ беше ознаменувано от важно събитие – в навечерието на започване работата на форума, на 26 октомври 2016 година, беше изведен на номинална мощност първият в света енергоблок от поколение 3+. Става дума за шести блок на Нововоронежката АЕЦ с реактор ВВЭР 1200.

“Изминат е много значим етап, което показва устойчивото развитие на линията ВВЭР, приемствеността на поколенията от този тип реактори и перспективността на самата технология. На този енергоблок е монтирана най-мощната в света бързоходна парна турбина. Ние внимателно и с голям интерес ще следим работата на новият тип реакторни установки”, казва вицепрезидентът на Чешкото ядрено дружество – Мирослав Кавалец.

Конференцията продължава до 2 ноември. В рамките на техническите турове делегатите на конференцията ще посетят АЕЦ „Темелин“, компанията „SKODA JS“ и изследователския институт UJV „Ржеж“.

История на развитието на реакторите ВВЭР

Първият руски водно-воден реактор ВВЭР е бил конструиран на базата на опита от работата с водно-водните реактори за ядрените подводници и е пуснат в експлоатация през 1964 година.
Втори блок на НВАЕЦ с реактор
ВВЭР-365, е включен в паралел с енергийната система през 1969 година.
В края на 90-те години на миналия век двата блока са изведени от експлоатация. Сега опитът с тях се използва при ПСЕ на по-новите модели реактори
ВВЭР.

Промишленият модел реактор ВВЭР-440, който е от следващото поколение реактори, бе въведен в серийна експлоатация в РФ, Чехословакия, Германия, Украйна, България и други държави.

Първият реактор от поколението ВВЭР-1000 е въведен в експлоатация през 1980 година. Днес това е най-масовият реактор ВВЭР – в света работят 31 енергоблока с реактори от този тип.

На 26 октомври 2016 година на НВАЕЦ на пълна мощност бе изведен първият в света реактор от поколение 3+ ВВЭР-1200 – съвременна еволюционна версия на реакторите ВВЭР-1000, които работят и на чешката АЕЦ “Темелин”.

От гледна точка на безопасността главната особеност на ВВЭР-1200 представлява уникалното съчетание на активни и пасивни системи при висок коефициент на използване мощността на реактора.

Източник: http://www.atominfo.ru/newso/v0465.htm

Голям фоторепортаж вижте на: http://atominfo.ru/newso/v0466.htm

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни