Нефтеният гигант Shell ще инвестира 1,7 милиарда долара във ВЕИ и ниско-въглеродна енергетика. За целта компанията създаде ново подразделение New Energies. Глобалните инвестиции в зелената енергетика продължават да растат.
Най-голямата в Европа нефтена компания ще разработва технологии за алтернативно производство на енергия, съсредоточавайки вниманието си върху енергията на вятъра.
Решението за дългосрочни инвестиции в зелена енергетика е взето от Shell след отчет на международния съвет от експерти Chatham House, базиран в Лондон. Съгласно този отчет, международните нефтени компании трябва напълно да трансформират бизнеса си, в противен случай са заплашени от самоизяждане през следващите 10 години.
Надеждата е във вятъра
Новото подразделение New Energies ще използва наличния задел в изследванията и разработките на Shell в областта на биогоривата, водородната енергетика и други. Но основните инвестиции от 1,7 милиарда долара ще бъдат насочени към технологията на ВяЕЦ.
Shell не е сама в опита си да премине от добив на нефт към екологично-чиста енергия. Например, френската компания Total притежава оператора на слънчеви електроцентрали SunPower.
Все пак, еколозите не са много доволни от компанията Shell, защото капиталните разходи на подразделението й New Energies са само 200 милиона долара, което е по-малко от 1% от общите разходи на Shell в нефт и газ (около 30 милиарда долара).
Възможно е, първите инвестиции на Shell да се окажат нейното спасение през следващите няколко десетилетия, когато енергийният пазар напълно ще се трансформира и традиционните въглеводородни компании ще загубят значителна част от пазара.
Слънцето
В сегмента на слънчевата енергетика основната борба се развива между компаниите от Китай и САЩ.
Китайските компании дълго време стимулираха развитието на отрасъла и конкуренцията, като максимално се намаляваха разходите за производството на слънчеви батерии. Като резултат, на пазара беше трудно да останат компаниите от страните с по-високи разходи за издръжка на специалистите. Но е възможно китайските компании да са били твърде агресивни в ценовата си политика, доколкото за част от тях беше сложно да обслужват дълговете си.
Лидер на американския пазар за слънчева енергетика е компанията First Solar (FSLR, NASDAQ). Капитализацията и възлиза на 4,8 милиарда долара, а приходите за миналата година са 777 милиона долара. Компанията има отлични перспективи за по-нататъшно развитие, дългосрочният тренд на ръста на печалбата и приходите изглежда позитивно.
Електромобилите
Развитието на зелената енергетика върви паралелно с увеличаване търсенето на електромобили.
Лидер на този пазар е компанията Tesla Motors (TSLA, NASDAQ). По секретни разработки на електромобили също работи Apple. Електромобили-роботи създава и Google.
Инвестициите в алтернативната енергетика
С развитието на бизнеса с борсовите фондове расте броят на компаниите, инвестиращи в алтернативната енергетика.
Най-големият фонд в слънчевата енергетика е Guggenheim Solar ETF (TAN, NYSE), следван от глобалния индекс MAC Solar Energy. Общо в портфейла на фонда са акциите на 25 компании от целия свят. Делът на американските компании е 38,2%, на китайските – 36,9%. Фондът управлява 231 милиона долара.
Източник: http://econet.ru/articles/117728-shell-reshil-pereorientirovatsya-na-energiyu-vetra#