ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Уругвай показва, как чистата енергия може да бъде добър бизнес

04.01.2016

Уругвай попада рядко в новините, но сега тази забележителна южноамериканска страна с население 3,4 милиона души привлича вниманието на света благодарение на инициативите си в областта на ВЕИ.

Рамон Мендес, ръководител на държавната програма на Уругвай по климатичните промени, казва, че ВЕИ осигуряват 94,5% от електроенергията на страната, съобщава The Guardian.

Използването на различни енергийни източници: ВЕЦ,ВяЕЦ,биомаса и слънчева енергия, направи това възможно.

В не толкова далечното минало Уругвай внасяше електроенергия, но сега ситуацията вече се е изменила.

“Ние бяхме свикнали да бъдем зависими от вноса на електроенергия от Аржентина, но сега вече им продаваме. През изминалото лято това беше 1/3 от произведената от нас електроенергия”, – казва Мендес.

Освен това, производството на чиста енергия в Уругвай става без държавни субсидии, които да изкривяват пазара.

“Ние разбрахме, че ВЕИ – това е добър бизнес, – казва Мендес. Разходите за строителството и техническото обслужване са ниски, а безопасната среда за инвеститорите е много привлекателна”.

Мендес счита, че успехът е постигнат благодарение на “ясно взетото решение, благоприятната нормативно-правова база и здравото партньорство между държавния и частния сектор.”

Инвестициите във ВЕИ в Уругвай възлизат на около 7 милиарда долара, което е еквивалентно на 15% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Очаква се 2,6 милиарда долара във ВяЕЦ да утроят производството на електроенергия от тях, съобщава агенция Bloomberg.

Страната се стреми да генерира до 38% енергия от вятъра към 2017 година, което ще позволи на Уругвай да заеме второ място след Дания, която е световен лидер в използване на вятърната енергия. През миналата година датчаните са осигурили 43% от енергийните си нужди за сметка на вятърните турбини.

Използването на ВяЕЦ е привлекателен бизнес поради ниските експлоатационни разходи. Те се явяват като резервен източник на електроенергия, когато засушливите периоди намаляват ефективността на ВЕЦ.

Източник: http://rencentre.com/news-and-insights/15664

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни