На среща на енергийните министри от 16 държави от ЕС, които развиват ядрена енергетика, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обсъди с министъра на индустрията, енергетиката и цифровата икономика на Франция Ерик Бесон (Éric Besson) възможностите за участие на френски компании в ядрени проекти в България.
Френската компания EDF е част от консорциума, който беше избран да работи по удължаването на живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Сред дискутираните теми беше и дебатът в двете страни за проучванията и добива на шистов газ, съобщават от пресцентъра на министерството.
„Независимо от въведения във Франция мораториум, очаквам този дебат отново да се възобнови, защото очевидно това е голям шанс, който никоя страна не може да си позволи да отпише завинаги като възможност”, заяви Бесон. От своя страна българският енергиен министър информира френския си колега за създаването на парламентарна комисия, която да направи подробни проучвания за въздействието на добива върху околната среда.
Проектите от Южния газов коридор бяха в основата на разговора на министър Трайков със секретаря по търговията към Министерството на финансите на Великобритания лорд Джеймс Сасун (James Meyer Sassoon). Британският енергиен гигант British Petroleum (BP) е важен участник в развитието на проектите по Южния газов коридор в качеството му на основен член на консорциума Shah Deniz (най-голямото газово находище в Азербайджан), който планира и строителството на тръбопроводи.
По време на срещата министър Трайков заяви, че сериозно внимание изискват въпросите, свързани с безопасността и коректното изчисляване на пълната себестойност на ядрената енергия, като се вземе предвид целият жизнен цикъл на централите, включително разходите по извеждането им от експлоатация.
Енергийните министри обсъдиха на срещата в Париж и възможностите за сътрудничество в научно-изследователската дейност и в управлението на кризи.
Източник: econ.bg
18.02.2012
Нямаме нужда от Французите. Най-яростните противници на нашата ядрена енергетика, пък сега ни се пишат „първи приятели“. С тяхна „помощ“ може да изгубим и 5 и 6 блок на АЕЦ Козлодуй. И сега трябва да ги „вземем“ за изпълнители на удължаването на срока им. А от друга страна Руснаците пък ни натискат за Белене, и заплашват, че ако не строим, няма да позволят Козлодуй да работи след 2019(все пак те са проектанти и от тях в немалка степен зависи). Въртим се в един омагьосан кръг, от който май няма излизане. Кога ще се намери БГ политик да им тропне по масата на всички?!