Специалистите от авариралата японска АЕЦ Фукушима-1 ще извършат обследване на втори реактор на централата през това лято с помощта на робот, съобщи на 4 май вестник „Иомиури“,
Изпитания на робота-змия Hitachi през февруари 2015 година
“Пълномащабното обследване на вътрешната част под черупката на втори реактор с помощта на робот ще бъде първото след аварията от март 2011 година. На базата на получените резултати експертите ще вземат решение, кой метод е ще е най-подходящ за дейностите по изваждането на разтопилото се ядрено гориво, които са планирани за 2021 година”, – отбелязва изданието.
Дължината на робота е 54 сантиметра, а дебелината около 9 сантиметра. След като андроидът влезе през тръбата вътре в конструкцията на реактора, той ще придобие формата на скорпион. Това е свързано с това, че в задната му част е монтирана камера и светодиоден прожектор.
“Апаратът издържа мощно радиационно облъчване до 1000 Sv, което десетократно превишава максимално възможното ниво вътре в реактора. В тази условия той може да работи до 10 часа”, – пише вестникът.
През март специалистите от компанията-оператор на централата Tokyo Electric Power направиха обследване на втори реактор с използване на космически лъчи. Те успяха да установят, че реакторът е разрушен, а намиращото се в него ядрено гориво по време на аварията се е разтопило и се намира на дъното на защитната оболочка (черупка).
През април по аналогичен начин с помощта на два андроида специалистите успяха да обследват голяма част от първия1 етаж от конструкцията на реактора. По-точно се установи, че температурата между черупката и корпуса на реактора е около 20 оС, а максималното ниво на радиацията – 9,7 Sv/h. Освен това направените от робота снимки показват, че няма препятствия към вратата, която води до подземния етаж на конструкцията на реактора.
Дейностите по изваждане на остатъците от ядреното гориво ще продължат няколко години. През декември миналата година беше завършена операцията по извличане на ядреното гориво от специалния басейн, разположен на шестия етаж на 4 блок. Като цяло от зданието на четвърти блок бяха извадени 1535 горивни касети, включително 1331 сборки с отработило ядрено гориво (ОЯГ), което представлява особена опасност.
На следващия етап трябва да бъде извадено ядреното гориво от басейните за отлежаване на касетите (БОК) на останалите три реактора на централата, които са пострадали много повече от 4 блок.
След това ликвидаторите на последствията от аварията (ЛПА) започват подготовката за най-опасната част от операцията – изваждане на стопилото се ядрено гориво от вътрешната част на реакторите. Планира се дейностите по ЛПА да завършат до 2040 година.
Пълната ЛПА, включително демонтажа на реакторите ще продължи около 40 години.