Предлагам ви фрагменти от репортажа на Юлиана Корнажева излъчен в сутрешния блок на програма “Хоризонт” на БНР. Много подробности ще намерите в звуковия файл на репортажа на: http://bnr.bg/horizont/post/100534372/ivan-iotov-finansovoto-sastoanie-na-elektroenergiinia-sistemen-operator-e-dobro
В 10-годишния план на Електроенергийния системен оператор не влиза 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Причината – реакторът евентуално ще заработи след далечната 2025-а година.
Съвсем скоро обаче – в края на месеца, правителството трябва да реши какво да прави с подписания от предишния кабинет меморандум с американската компания „Уестингхаус“.
Всички въпросителни около проекта с днешна дата събра репортерът на БНР Юлияна Корнажева. Тя разговаря с бившия директор на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Генов и специалистите Сергей Цочев, Станислав Георгиев и Мартин Владимиров.
Според бившия директор на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Генов, по чието време беше подписан документът, в него няма сума от 7,7 милиарда долара за новия блок, каквато наскоро посочиха американците. Цената беше около 5,3 милиарда долара.
Експертът Мартин Владимиров е на мнение, че аргументите за спиране на АЕЦ „Белене“ важат в пълна степен и за 7-и блок – проектът е неоправдано скъп и няма икономическа полза от него.
Факт е, че готовността на проекта „Белене“ за реализиране е много по-напред, отколкото се намира проектът за 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, казва Станислав Георгиев.
Б.Р. – Изслушах материала няколко пъти и оставам с впечатлението, че актуалната тема относно задължителната диверсификация на доставките на ядрено гориво по новите проекти за ядрени мощности в ЕС упорито се премълчава.
Дано не става същото и при сегашните обсъждания на подписания договор с Westinghouse от предишното правителство.
Ще станем ли за смях?