Иран и страните от “шесторката” (петимата постоянни членове на Съвета за Сигурност (СС) на ООН и Германия) започват във Виена поредния кръг от преговорите по иранската ядрена програма и свързаните с нея санкции по отношение на Техеран.
Политическите ръководители ще седнат на масата на преговорите седмица преди изтичането на срока, който сами си бяха поставили за съгласуване на всеобхватен документ – 24 ноември.
Обаче, съдейки по изявленията на дипломатите от последните седмици, става ясно, че гаранции за спазване на срока не може да даде нито една страна.
Независимо от това, че преговорният процес от началото на месеца върви практически без прекъсване, разногласията по ключовите въпроси си остават.
Става дума, по-точно, за параметрите на обогатителната програма и за начина на премахване на санкциите, въведени от САЩ,ЕС и СС на ООН по отношение на Иран.
Планира се работата на “шесторката” на преговорите традиционно да бъде координирана от Катри Ащън, която сдаде в началото на месеца поста на ръководител на европейската дипломация.
Иранската делегация ще бъде, както и по-рано, министърът на ВнР на ИРИ Джавад Зариф.
Руската делегация до възможното пристигане на министрите ще се представлява от заместник министърът на ВнР на РФ Сергей Рябков.
Очаква се във Виена в близките дни да пристигне държавният секретар на САЩ Джон Керри, участващ и в предишните два кръга консълтации на политическите директори. Не е изключено на определен етап колегите му от “шесторката”също ще се присъединят към преговорните екипи.
“Такъв сценарий е възможен, ако преговарящите свършат определена работа, ако има нещо, което да подлежи на окнчателно съгласуване”, – пояснява в разговора си с ТАСС дипломатическият източник, близък до преговорния процес.
Той напомни, че “основно бъдещето споразумение трябва да даде на световната общност гаранции за мирния характер на ядрената програма на Иран”.
На практика, пояснява източникът, “МААЕ и световната общност трябва да получат механизъм, който навреме да сигнализира, ако Техеран изведнъж реши да прескочи границата на мирния характер на своята ядрена програма”.
Според мнението на западните дипломати, ключов инструмент за това се явява ограничаването на обогатителните мощности, степента на обогатяване и пренастройването на изследователския реактор на тежка вода в Арак.
Част от решението могат да станат и договорите между Русия и Иран за извизване на ядрения материал в РФ.
Според думите на дипломатическия източник, “за да се съгласува потенциална схема за извозване на ядрения материал на Иран в Русия и последващата му преработка в ядрено гориво за бушерския реактор, трябва първо да се съгласуват всички параметри на общата сделка”.
Подобна договореност между Москва и Техеран “може да стане част от сделката в смисъл, че тя работи за постигане на главния резултат – възстановяване на международното доверие към изключително мирния характер на иранската ядрена програма”.
Друг аспект на преговорния процес са санкциите, въведени срещу Иран – последователността и механизмът на снемането им.
“Санкциите и тяхното бъдеще, перспективите за премахването им, разбира се, си остават едва ли не главният въпрос на тези преговори”, – подчерта Рябков след срещата на политическите ръководители в Оман на 11 ноември.
Така, представителите на Техеран настояват на това, че ограничителните мерки трябва да бъдат отменени веднага след подписването на споразумението.
“При цялото желение, да се направи това е невъзможно”, – счита дипломатическият източник на ТАСС.
“Нали санкциите, предвидени в резолюциите на СС на ООН изискват да бъдат изпълнени редица разписани условия”.
Рябков при това положение се придържа към по-“мека” гледна точка.
“Ние считаме, че схемата, при която е възможно отначало спиране, а след това отмяна на санкциите, трябва по идея да устройва всички”, – отбеляза той.
“Аз подчертавам, това е нашето мнение, но това не означава, че тази схема е приемлива за всички. Аз казвам, че от наша гледна точка, това е единственият възможен вариант”.
Дали ще се намери решение по всички аспекти до 24 ноември и да се съгласува окончателен документ е сложно да се прогнозира. Дипломатите внимателно се изказват по този въпрос, подчертавайки само това, че след 24 ноември да се направи това ще бъде още по-сложно.
Както заяви през миналата седмица на брифинг официалният представител на МВнР на РФ Александр Лукашевич, “Има сигнална дата – 24 ноември”.
“Ние подчертахме, че всички страни се стремят това – да се уложат в този срок”, – уточни той.
“Но кое е по-важно, срокът или реалната договореност? Съвсем не изключено, да бъде необходимо повече време за постигане на взаимно-приемливи компромиси”.
Източник: ИТАР-ТАСС