В института на РАН по медико-биологични проблеми сега се разработват препарати за защита от космическата радиация при далечни полети, съобщи в интервю за ИТАР-ТАСС директорът на института Игор Ушаков.
Той напомни, че основните начини са: чрез защитни вещества, отдалечаване от източника на излъчване и намаляване на времето за облъчване.
Ушаков отбеляза, че използването на първия начин в космоса е усложнено от възникващото в защитния материал вторично излъчване, което може да се окаже по-опасно от първоначалната радиация.
“Ние искаме да летим по-дълго, съответно, чрез намаляване на времето за облъчване няма как да се защитим”, – добави ученият, пояснявайки, че да се осигури пълна безопасност, такава както на земята, в космоса е невъзможно.
Обаче, според думите му, когато не достигат физическите методи за защита можем да се насочим към фармакологичните препарати.
“Такива вещества също се разработват при нас в института, включително и за продължителни полети”, – уточни събеседникът.
По конкретно учените работят за обезпечаване на руските лунни програми.
Ушаков поясни, че обитаемата база на Луната може да стане своеобразна междинна спирка за екипажите на корабите, връщащи се от далечния космос.
“На първо място, поради необходимостта от извънземна карантина, особено след предполагаеми излизания на повърхността на небесни тела, второ за възстановяване на екипажите в условията на понижено притегляне (тегло). Обаче на Луната човекът ще се окаже извън привичното магнитно поле на Земята, тоест без защита от потока заредени частици от Слънцето и космическите лъчи”, – каза ученият.
Източник: ИТАР-ТАСС