Енергийният портал POWER ENGINEERING публикува статия за дейността на Русия в сферата на ядрената енергетика
Авторите твърдят, че санкциите заради Украйна засега по никакъв начин не са повлияли на успехите на Държавната Корпорация “Росатом”.
Към средата на юли 2014 г. Русия е подписала девет споразумения за сътрудничество със страни по целия свят, в това число с Виетнам, Бразилия, Финландия, Индонезия и Иран.
Освен това консорциум, оглавяван от руската компания, взе участие в търга за разширението на АЕЦ „Темелин“, който в последствие беше отменен от чешката енергийна компания CEZ. Трябва да се отбележи, че това стана във време, в което някой държави по света наложиха санкции на Русия заради действията й в Кримския регион на Украйна, а след присъединяването на Крим против страната бяха наложени още по-тежки санкции..
През април, когато кризата в Крим започна да се задълбочава, министерството на енергетиката на САЩ напусна няколко проекта, които се развиваха съвместно с Русия. Това не попречи на Русия да реализира плановете си в ядрения отрасъл, в това число да завърши изграждането на реактори в Иран, Индия и Русия.
Руската държавна корпорация по ядрена енергия „Росатом“ притежава 27 работещи реактора, със обща мощност 20 197 MW. Още 11 енергоблока се намират в процес на изграждане. Това е забележително за страна, която се намира под влиянието на разширени санкции на САЩ и Европейския съюз, насочени към енергийни компании, банки и инвестиции в руската икономика. Въпреки всички опити да бъде ударено по финансовото положение на Русия, изглежда, че други държави искат да си сътрудничат с нейните ядрено-енергийни компании, за да осигурят необходимата им електроенергия.
Самата Русия продължава да изгражда нови енергоблокове за удовлетворяване на собствените си потребности от електрическа енергия. Интересно е да се разбере дали санкциите ще доведат до спад в икономиката на страната или тя ще продължи да печели пари, изграждайки атомни централи по целия свят.
Източник: http://www.power-eng.com/index.html
„Руската държавна корпорация по ядрена енергия „Росатом“ притежава 27 работещи реактора, със обща мощност 20 197 MW.“
Давайте посчитаем:
Белоярская АЭС 1 БН-600 (еще 2 два остановлены)
+
Билибинская АЭС 4 ЭГП-6
+
Балаковская АЭС 4 ВВЭР-1000
Калининская АЭС 4 ВВЭР-1000
Кольская АЭС 4 ВВЭР-440
Нижегородская АЭС 1 ВВЭР-1000 и 2 ВВЭР-440 (еще 2 остановлены)
Ростовская АЭС 2 ВВЭР-1000
+
Курская АЭС 4 РБМК-1000
Ленинградская АЭС 4 РБМК-1000
Смоленская АЭС 3 РБМК-1000
+
Билибинская АЭС 4 ЭГП-6
_____________________________
Итого: 33 блока
Информацмя о мощности можно получитить на сайте МАГАТЭ:
http://www.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=RU
Или прямо на сайте ОАО „Концерн Росэнергоатом“.