Китай работи по проектирането на нов тип реактор за АЕЦ, който да понижи зависимостта на енергетиката от въглищата и да намали изхвърлянето на вредни емисии в атмосферата.
Желаейки да намали броя на електрическите централи, които работят на въглища, китайското правителство съкрати сроковете за разработка на АЕЦ, която използва тория като гориво, на 15 години.
Сега групата изследователи в Шанхай, натоварена с тази задача, разполага с 10, а не с 25 години, за да разработи първата в света АЕЦ с ториево гориво.
През януари Китайската академия на науките откри център за високотехнологични изследвания, с цел да бъде създаден промишлен реактор, който да работи с разплав на соли и гориво от торий, съобщава хонконгският вестник South China Morning Post.
Източник: www.theguardian.com
Б.Р. За да се запознаете по-подробно с темата ви препоръчвам да прочетете статията МАГАТЭ выпустило документ по торию, а в следващите редове можете да се запознаете със заключителната и част.
По-голямото разпространение на тория в природата, неговата химически инертна природа, добрата топлопроводимост и изгодните му неутронно-физически характеристики правят горивните цикли с използването на торий привлекателни за ядрения отрасъл.
В света продължават инвестициите в научно-изследователските и опитно-конструкторските работи (НИОКР) по ториевото гориво и се натрупва база от знания.
Да се нарекат зрели технологиите за производство на ториево гориво на този етап е рано. Точно по същия начин не трябва да се считат за достатъчни натрупаните данни за поведението на ториевото гориво под въздействието на външно облъчване,
Авторите на документа формулират извода, че ние сега вече имаме достатъчно знания и опит за можем да реализираме технически използването на ториевото гориво в отворения горивен цикъл с реактори LWR и HWR.
Говорейки за потенциала при използването на тория в затворен горивен цикъл, авторите на документа твърдят, че такива цикли ще станат икономически по-изгодни само след поскъпване на природния уран над 400 долара/килограм.