Русия през 2013 година зае 37 място в рейтинга на страните по цената на електроенергията за населението, показват данните от изследването на тарифите в европейските държави, подготвено от експертите на „РИА Рейтинг“.
Най-голямо нарастване на тарифите за електроенергията за населението в национални валути за последните 5 години се наблюдаваше в изпитващата девалвация Беларус – повече от 4 пъти, в Русия – с 81% и на Малта – със 71%. Най-малко са увеличени цените в Унгария (фиксирано е даже минимално намаляване), в Люксембург и Белгия.
Стойността на електроенергията, приведена в рейтинга, представлява оценка на средното ниво в страната за целите на сравнението и може съществено да се различава във всеки конкретен случай в зависимост от мястото на пребиваването, обемът на консумацията на семействата, наличието на електронагревателни уреди, централно отопление, газификация и други. Например, в Русия през октомври електроенергията е струвала в различните региони от 0,82 рубли/kWh в Иркутска област до 4,89 рубли/kWh в Чукотка.
Най-скъпата и най-евтината електроенергия в Европа
Съгласно изследването на „РИА Рейтинг“, най-скъпа излиза електроенергията през 2013 година на жителите на Дания, а най-евтина е електроенергията в Украйна.
В Дания пресметнато в руска валута електроенергията струва на населението средно 13,2 рубли/kWh. Причината е държавната доктрина за използване на “зелената” енергетика. Дания е европейски лидер по използването на ВЕИ. Ядрената енергетика там е била забранена дълго преди аварията на Фукушима. Делът на ВяЕЦ в производството на електроенергия е около 20%, а още до 2020 година правителството има планове той да достигне до 50%.
Сред лидерите на най-скъпите страни по цената/kWh са Германия и Кипър. Германия също заема водещи позиции в Европа по внедряването на алтернативната енергетика. В Кипър причината за високите цени е изолираността на енергийната му система от външни доставчици.
Социално-ориентирана енергетика
С редки изключения цените на електроенергията тясно корелират с нивото на икономическото развитие на страната, преди всичко с обема на брутния вътрешен продукт (БВП) на човек от населението. Вголяма степен това е свързано с това, че в икономически не богатите държави цената на електроенергията се превръща във важен социален фактор и започва да се ограничава “отгоре” за сметка на административни ресурси.
Към ноември 2013 година най-евтината електроенергия ползват жителите на Украйна – по 1,1 рубли/kWh. Ситуацията в Украйна в много отношения е характерна за всички след-съветски държави: ниското ниво на доходите на населението предопределя много високата му чувствителност към нарастването на цените на електроенергията. Резултатът е, че държавата регулира цената на електричеството за гражданите си в стремежа си да окаже социална подкрепа на електората.
Ярко изключение е благополучната Норвегия, където голяма част от електроенергията се произвежда от ВЕЦ, което и позволява да бъде евтина и достъпна.
Достъпните киловати
Абсолютното ниво на цените не се отразява на достъпността на електроенергията за населението, по-важен показател е обемът на електроенергията, който могат да получат срещу своите средни доходи жителите на различните държави.
Най-голямото количество електроенергия, по оценките на „РИА Рейтинг“, средно, като и преди година, за една месечна заплата в Норвегия може да се закупят 37,5 хиляди kWh.На второ и трето място се намират Люксембург и Великобритания. В тези държави срещу средните си месечни доходи жителите биха получили, съответно, по 18,5 и 15,9 хиляди kWh електроенергия.
Най-малко електроенергия срещу месечните си доходи, както и преди, могат да получат жителите на Молдова – само 1,7 MWh. Сравнително евтината електроенергия на електроенергията в тази държава се съчетава с изключително ниските по европейските стандарти доходи.
Русия с 9 MWh електроенергия срещу средния месечен доход се намира на 19-то място от 40 възможни (между Ирландия и Дания). Според прогнозите на експертите от „РИА Рейтинг“, през следващата година ситуацията в РФ няма да се измени значително.Очакваното повишение на цената е около 4%, което означава запазване на мястото в рейтинга по този показател. Нито ще може да достигне Босна и Херцеговина, нито се очаква повишаване на цените в Казахстан с повече от 20%, който да измести Русия от 37-то място.
Източник: http://www.1prime.ru/ratings/20131126/771434857.html
Б.Р.- При анализирането на приложената в илюстрацията таблица имайте предвид, че валутния курс е около: 1 RUB = 0.0436 BGN.
Запазете си таблицата, защото ще ви потрябва, когато, преди изборите политиците ще се надпреварват да ни лъжат!