Изследователският екип на химика Ървин Рейснер от Кембриджския университет – Великобритания разработва технология за получаване на водород (H2) в домашни условия, като за суровина се използва въглероден двуокис (CO2), вода (H2O) и, също слънчева енергия.
Технологията предвижда разлагане на CO2 и H2O под въздействието на слънчевата светлина с отделяне на водород, който може да се използва като гориво или база за производството на течни въглеводородни горива.
Учените са успели да синтезират молекула, аналогична на фермента хидрогенеза, който микроорганизмите използват като катализатор, даващ възможност да се получава водород от водата при облъчването и със слънчева светлина в присъствието на CO2.
За да работи синтетичният катализатор са необходими относително евтини материали – кобалт, никел и желязо. При по-старите разработки от този тип за производството на водород е била необходима платина.
В процеса на изследванията си учените са отишли още по-напред и са успели да използват растителния белтък PSII за да използват светлината за разлагане и извличане на кислорода от водата. По този начин се получава комплексно разлагане на водата и получаване на водород и кислород.
http://pronedra.ru/alternative/2013/10/16/vodorodnoe-toplivo/