ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Китай – АЕЦ “Sanmen” – AP-1000 – проблемите с ГЦП се задълбочават

06.08.2013

 

 

През миналата седмица (01.08.13) се появи значима новина – връщат в САЩ във връзка с проявени дефекти четирите  главни циркулационни помпи (ГЦП) за AP-1000 на първи енергоблок на АЕЦ “Sanmen” доставени в Китай през миналата година. Това беше съобщено по време на телевизионна пресконференция за резултатите от работата с производителя на помпите, компанията «Curtiss-Wright Corp.». Помпите ще бъдат доработени и през 2014 година ще бъдат върнати обратно в Китай.

http://www.nuclear.ru/rus/press/nuclearenergy/2131379/

 

Б.Р. На фона на тази новина ви предлагам подробният анализ на проблемите с ГЦП на електронното издание AtomInfo.Ru, направен преди повече от година.

 

Помпата на истината

„Westinghouse“ твърди, че проблемите с ГЦП няма да доведат до значително забавяне на пускането на първите китайски блокове с реактори AP-1000. Китай вярва, че забавяне няма да има. Но, все пак, в Китай се опасяват, че само заради помпите цената на един kWh от блоковете с AP-1000 може да се окаже по-висока от този показател за блоковете с EPR. (Б.Р. Забавянето с повече от година е гарантирано!)

 

Температурните проблеми

ГЦП на AP-1000 са разработени на базата на технологиите, използвани в атомните подводници на САЩ. Те се произвеждат от компанията „CurtissWright“. Консумираната електрическа мощност на помпите превишава 7000 конски сили. Размерите им са 6,9 на 1,5 метра и тежат по 91 106 килограма. (Б.Р. – параметрите на ГЦП ще намерите в таблицата.)

ГЦН за AP-1000 се монтират в херметичен стоманен кожух, който им осигурява защита при заливане с вода. Такъв подход се използва от американските морски съдове с ядрена тяга, но техните помпи са много по-слаби (100-400 конски сили).

Подобни конструкции на помпи се използват на ТЕЦ „Mitchell“ в Пенсилвания от 40 години, но и техните мощности са несравними с помпите за AP-1000. Голямата консумирана мощност предразполага към прегряване на помпите и изисква от конструкторите да осигурят надеждно охлаждане на ГЦП.

Първите съобщения за това, че производителите на ГЦП за AP-1000 са се натъкнали на проблеми, се появиха още през октомври 2009 година в едно от китайските специализирани издания. При изпитанията на помпите се разтрошават лагерите. Освен това, както съобщават китайците, повреди е имало и по волфрамовите части на маховиците.

През декември 2009 година за наличието на проблеми с ГЦП призна и „Westinghouse“. Наложило се е в проекта да се направят изменения и да се организират допълнителни експерименти за квалифицирането им в присъствието на китайски специалисти, които продължиха през цялата 2010 година.

Повече разрушения не са наблюдавани. За сметка на това прз лятото на 2011 година при експериментите е фиксиране прегряване на помпата. Според условията на квалификационната програма, изследваната ГЦП е трябвало да издържи без проблеми 50 цикъла на пускане и спиране. Локално прегряване е било открито още на 14-я от тях.

Изпълнението на програмата за експериментите е било отново спряно, а в конструкцията са направени поредните модификации – този път е поставена допълнителна изолация. Официалните изпитания ще се възобновят в края на септември или началото на октомври и ще продължат 90 дни.

 

Съдбата на технологията

Мениджърите на „Westinghouse“ непрекъснато подчертават, че разполагат с достатъчен запас от време за отстраняване на всичките недостатъци в конструкцията на ГЦП и за изпълнение на програмата за квалификация.

Още тогава компанията „CurtissWright“ предупреди, че изпращането на помпите за Китай ще се забави с 6 месеца, тоест до второто тримесечие на 2012 година. От „Westinghouse“ продължиха да уверяват, че това по никакъв начин няма да се отрази на графика на строителството на първите блокове на АЕЦ „Sanmen“ и „Haiyang“, и те ще бъдат включени към мрежата през 2013 година.

В “малкото китайско министерство” CNNC – най-голямата реакторна компания в страната – царят други настроения. С помпите за AP-1000 постоянно има проблеми, казват от CNNC. Ясно е, че е възможно те да бъдат доставени със закъснение, и това може да доведе до сриване на сроковете за построяване на блоковете.

Вътре в Китай се води подмолна борба за избор на основна реакторна технология за планирания голям ядрен скок – построяването на десетки нови ядрени блокове.

Фукушима подкопа шансовете на китайските проекти с реактори от второ поколение, в частност, CPR-1000. Помпите могат да поставят мазно петно върху репутацията на AP-1000, и тогава неочакван победител за китайския пазар ще се окаже френският EPR.

Технологията EPR в КНР има верни съюзници. По-точно това е отдавна ориентиралата се към Франция гуандунска корпорация CGNPH. Без съмнение те с особено внимание следят за всички новини свързани с американските помпи и търсят начини, как да обърнат помпените проблеми в своя полза.

Най-изгодният за CGNPH и EPR сценарий е – ако „Westinghouse“ и „CurtissWright“ се откажат от херметичната конструкция на помпите и се върнат към изпробвани варианти. Това са месеци, ако не и години забавяне на пускането на първите блокове с AP-1000,подаване на нови заявки за сетифициране на измененията в проекта на енергоблока в комисията по ядрено регулиране на САЩ и значителни финансови загуби.

Договорът за производството на 18 ГЦП за китайските блокове с AP-1000, сключен между „Westinghouse“ и „CurtissWright“, се оценява на 223 милиона долара. От тях 62 милиона са вече изхарчени за модернизиране на завода в Чесвик (Пенсилвания), където ще се произвеждат помпите. „CurtissWright“ също е подписала договор с китайската компания SNPTC за предаване на помпените технологии за AP-1000. Стойността на договора е 70 милиона долара.

Всеки блок с AP-1000 има 4 ГЦП. В Китай се строят 4 блока с AP-1000, за които са необходими общо 16 ГЦП. Още две помпи са поръчани в рамките на договора като резервни.

Посочените договори могат в случай на отказ от текущия проект за AP-1000 да попаднат в списъка на директните загуби. Има още и трудни за предсказване загуби от забавянето на пуска на блоковете. Най-песимистичните оценки гласят, че е възможно даже AP-1000 да загубят по икономичност, и техният kWh да излезе по-скъп от енергията от първите китайски EPR на АЕЦ „Taishan“.

„Westinghouse“ категорично отрича проблемите с помпите и твърди, че развитието на технологията в Китай и по света ще продължи. Много от страничните наблюдатели и експерти не бързат да споделят оптимизма на американската компания и считат, че за AP-1000 наближава моментът на истината – неудачното завършване на епопеята с ГЦП ще върне този проект далеч назад.

Tags: , ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни