ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Учените от САЩ разработиха прозрачни слънчеви клетки

02.08.2013

 

 

Специалистите от University of California, Los Angeles (Калифорнийски университет е Лос-Анжелос) са разработили фотоелементи поглъщащи и преобразуващи светлината от инфрачервения (ИЧ) диапазон. Същевременно те пропускат светлината в останалите цветове (честоти) на слънчевия спектър.

Тази особеност на новите фотоелементи позволява да се използват като фото-електрични преобразуватели в слънчеви батерии монтирани вместо стъкла на прозорците, а също и върху екраните на мощни видео-панели. Конструктивно клетките представляват два фотоелемента от органичен тип, разделени със специален изолиращ слой, който да филтрира слънчевите лъчи, като задържа ИЧ и избягва загубите на електрическия заряд.

Иновационните батерии, за съжаление, имат неголям КПД – около 7%, докато най-добрите съвременни разработки на силициева основа постигат максимална ефективност до 44,4%.

По-рано специалистите са правили изследвания за филтриране на ИЧ излъчване за целите на слънчевите фото-преобразуватели, но разработките са били в посока на използване на въглеродни нано-тръбички. Постигнатият КПД е около 1%.

Tags:

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни