Компанията TEPCO информира пресата за възможно възникване на критично състояние в реактора на втори блок на АЕЦ „Фукушима Дайичи“, но изключва възможността за сериозен критичен инцидент в централата.
Признакът, свидетелстващ за възможно критично състояние в блока, станала появата във въздушните проби на изотопите на ксенона 133Xe и 135Xe, образуващи се в хода на реакциите на делене.
Тези изотопи са с кратък живот. Периодът на полуразпад на 133Xe е 5,247 денонощия, а на 135Xe – 9,14 часа. Това означава, че концентрациите на ксенон, образували се при работа на реактора преди аварията, вече не би трябвало да съществуват.
Компанията ТЕРСО е поискала от японската агенция по атомна енергия повторен изотопен анализ за потвърждаване на получените резултати от взетите проби.
Прес-службата на ТЕРСО отбелязва, че критичност в реакторите на авариралите блокове на Фукушима може да възникне “временно или частично”. Обаче енергията, освобождаваща се при това, не е достатъчна за съществено разгряване на реактора и повишаване на налягането в него.
Тази сутрин във реактора на втори блок е подадена борна киселина за снижаване на реактивността на системата и предотвратяване на образуването на локални критични маси.
Главный редактор „Атоминфо“ Александр Уваров напомнил, что о возможных СЦР на японской АЭС стали говорить с самого начала процесса по ликвидации последствий аварии.
„Об этом говорили много, и японские эксперты, и иностранные, и специалисты МАГАТЭ. Никаких значимых последствий от СЦР не будет. Ведь важен не сам факт СЦР, а количество выделяющейся в реакторе энергии.
Продолжительность реакции будет небольшой. Это не тот повод, по которому стоит волноваться, на АЭС „Фукусима-1″ есть много других причин, вызывающих беспокойство“, – сказал он.