Компанията CalBattery е разработила електрод, който увеличава трикратно капацитета на литиево-йонните акумулатори и същевременно намалява стойността им със 70%.
Резултатите от независимите изпитания на прототипа на новата литиево-йонна клетка потвърждават високите характеристики на електрода изработен на базата на силициево-графенов композитен материал. Новият акумулатор има 3 пъти по-голям капацитет на килограм маса, а относителният капацитет на самия електрод е 4 пъти по-голям.
Осеммесечните изследвания на специалистите от CalBattery и Argonne National Laboratory показват, че новата батерия има шанс да се превърне в ново поколение акумулатори и да завладее пазара.
За разлика от болшинството масови литиево-йонни акумулатори, новата батерия има плътност на енергията 525 Wh/kg и относителен капацитет на електрода 1250 mAh/g. Докато съвременните литиево-йонни акумулатори имат следните показатели 100-180 Wh/kg и 325 mAh/g.
Новата батерия по капацитет е 3 пъти по-добра от сегашните акумулатори и освен това новата технология обещава около 70% намаляване на стойността на жизнения цикъл на батериите, използвани в потребителската електроника, електромобилите и др.
Ключът за създаването на перспективния акумулатор е откриването на процеса, който стабилизира силиция в анода на литиевата батерия. Въпреки, че силицият поглъща лития 10 пъти по-добре, отколкото всички други материали, той бързо се поврежда при циклите заряд/разряд. Учените са експериментирали с няколко материала за електрода и електролита. Накрая са успели да създадат композитен електрод на базата на графен и силиций, който значително превъзхожда всички съществуващи масови технологии.
Разработчиците считат, че новият тип електрод до 2-3 години ще може да замени обикновените графитни електроди, което значително ще увеличи продължителността на работа без презареждане на многочислените устройства, които се захранват от акумулаторни батерии.
Източник: http://rnd.cnews.ru/tech/news/top/index_science.shtml?2012/10/31/508294
Б.Р. Графенът е единичен равнинен лист от свързани въглеродни атоми. Графените са двумерни варианти на тримерния графит. Намират масово приложение в нанотехнологиите.
Идеалните графени се състоят изцяло от шестоъгълни клетки.
И край с проблема за „непостоянните“ ВЕИ,т.е. край и с АЕЦите.