ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Как се подготвят за утилизация парогенераторите на Балаковската АЕЦ

09.08.2024

Три изведени от експлоатция парогенератора на Балаковската АЕЦ от типа ПГВ-1000М бяха изпратени за рециклиране в района на Мурманск в началото на юли. След това значителна част от метала ще може да се използва повторно в промишленото производство. Подобна операция с едрогабаритно оборудване се провежда за първи път в ядрената индустрия. Тя отговаря на всички изисквания за екологична безопасност и ще стане нова компетенция на Росатом.

Парогенераторът тежи повече от 300 тона, като това се превърна в основен проблем на уникалния проект. Имаше много въпроси: как да се извади тежко оборудване от склада, как да се транспортирате, ще го издържи ли кеят? Затова подготовката за операцията започна преди пет години, през 2019 г. През това време бе разработен набор от проектни програми и решения за извличане на извънгабаритно метално оборудване, изготвен бе пакет от организационна документация за неговото оборудване, транспортиране, преработка и обезвреждане.

Излезлите от експлоатация парогенератори бяха съхранявани в специално хранилище почти 30 години. Веднага след демонтажа им е направена пълна вътрешна и външна дезактивация. Като биологична защита в колекторите на първи контур са изсипани оловни сачми. След това всички колектори бяха запушени и заварени, след което беше нанесено защитно боядисване на парогенераторите. Така са били съхранявани на склад.

На площадката на Балаковската АЕЦ работата по проекта започна през 2020 г. В началния етап неговите участници проведоха радиационна проверка на всеки парогенератор, провериха и потвърдиха херметичността на корпуса на оборудването. Тази задача беше успешно изпълнена от специалисти от фирма „Радон“, Балаковоатоменергоремонт (БалАЕР) и Цеха за управление на радиоактивни отпадъци (ЦРО) на Балаковската АЕЦ.

200 души участваха в изпълнението на проекта

През 2023 г. е получен лиценз за превоз на парогенератори. Основният етап от операцията се проведе от април до юни 2024 г. За освобождаване на пътя за изваждане на парогенераторите от складовите клетки бе демонтирана специална част от бетонната стена, чиято дебелина е около 60 см. (тя не е носеща). За да се направи това, трябваше да се използва диамантена система за рязане.

„След това извлеченото оборудване беше качено на релси и транспортирано по тях до площадката за тежко оборудване в Балаковската АЕЦ. С помощта на порталната система SBL всеки парогенератор бива преместен на 14-осна платформа с въздушно окачване за транспортиране до кея на Волга“, обяснява Евгений Порядченко, заместник-началник на цеха за ремонт на реакторно оборудване на БалАЕР.

През май специалисти от BalAER и OKB Spetstyazhproekt извършиха работа по подреждането на котвената конструкция, включително драгиране на дъното на Волга и защита на брега. Променливото време със силни пориви на вятъра и речните вълни, разбира се, създаваха допълнителни трудности, но в крайна сметка всичко беше завършено качествено и навреме.

Юни беше най-горещият месец за участниците в проекта. След изваждане от склада парогенераторите са транспортирани до кея. „Общата дължина на маршрута от хранилището до кея беше повече от 6 км.

„За седем дни ние транспортирахме и поставихме и трите парогенератора на кораба“, казва Роман Колдомасов, ръководител на контролния център в Балаковската АЕЦ. „За безопасно преминаване трябваше да изключим високоволтовия електропровод „Балаково – Ключики“, а също така да използваме диелектрични пръти, за да увеличим височината на преминаване под линиите с ниско напрежение.“

Цялата работа е извършена в съответствие с изискванията за защита на труда, радиационна, индустриална и пожарна безопасност. Участниците в проекта планират до края на годината да изпратят за рециклиране още три изведени от експлоатация парогенератори на Балаковската АЕЦ.

Дмитрий Изотов
Заместник главен инженер на АЕЦ Балаково по радиационна защита

„Всеки парогенератор, който извадихме от склада, беше подложен на щателна радиационна проверка и запечатване. Оборудването е абсолютно безопасно, може да се транспортира разопаковано с автомобилен и воден транспорт.

Източник: https://strana-rosatom.ru/2024/07/31/tyazheloves-vzyat-kak-gotovyat-k-utilizac/?clckid=8d185736

 

— Лично мнение: За да се замени един парогенератор е добре да е непреодолимо нужно той да бъде заменен. Странните инициативи да се подменя заради едната идея, са не само странни но и времемки, отнемат голям финансов и технологичен ресурс и т.н.

Вашият коментар

Вашият email адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

*

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни