Камарата на представителите на САЩ на 12 декември (московско време) единодушно одобри законопроект, забраняващ доставката на уран, обогатен в Русия, за американски атомни електроцентрали (АЕЦ) до 2040 г.
Сега документът трябва да премине през Сената и да бъде подписан от страната президента Джо Байдън, след което може да влезе в сила след 90 дни. Той беше въведен в Къщата през април 2023 г.
В САЩ „операторите на атомни електроцентрали разчитат на руското обогатяване, за да задоволят повече от 20% от нуждите си“ и „платиха на Росатом повече от 800 милиона долара миналата година“, каза Кейти Макморис Роджърс, един от шестимата съавтори на документа, в декларация.
Законодателството, забраняващо вноса на руски уран, „ще помогне да се сложи край на тази зависимост, ще укрепи американското ядрено лидерство и ще укрепи енергийната ни сигурност“, цитира Макморис Роджърс в сайта на Макморис Роджърс. Под опасност от Росатом тя има предвид сътрудничеството й с Китай, както и провокирането на „упадъка“ на американската индустрия за ядрено гориво чрез зависимост.
Според доклад от юни на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) през 2022 г. за 90 реактора на атомни електроцентрали в САЩ 12% от урана (по отношение на естествения уран) е внесен от Русия, 27% от Канада, 25% от Казахстан. Само 5% от урана е с американски произход.
Руският уран, за разлика от други енергийни ресурси, не беше обект на забрани за внос в Съединените щати, въведени през пролетта на 2022 г.
Bloomberg съобщи за плановете на американските власти да намалят зависимостта на САЩ от руския уран през юни 2022 г. Тогава американският департамент на енергетиката поиска от конгресмените одобрение на плана за закупуване на обогатен уран директно от американски производители.
За тези цели беше предложено да се отделят $4,3 млрд. А през март 2023 г. вицепремиерът Александър Новак разреши забрана на доставките на уран от Русия като отговор на санкциите.
По-рано Ведомости, позовавайки се на прогноза на Световната ядрена асоциация (WNA), писаха, че през последните години цената на природния уран расте. В края на октомври цените на урана достигнаха 15-годишен връх, надхвърляйки 74 долара за паунд, според данни на борсата Comex. До края на ноември те достигнаха 80 долара за паунд, а на 11 декември се търгуваха около 83 долара.
След като внесе законопроект за руския уран, бюджетната комисия на Конгреса предупреди за възможно увеличение на цените на ядреното гориво в САЩ с 13%.