ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Колската АЕЦ ще произвежда борна киселина. Това е незаменим химичен реагент за атомни електроцентрали с реактори ВВЕР

08.09.2023

Производството ще бъде разположено в комплекса за преработка на течни радиоактивни отпадъци. Там до 31 октомври ще продължат строително-монтажните работи, последвани от въвеждане в експлоатация и въвеждане в експлоатация.

 

Борната киселина позволява да се контролира интензивността на ядрената верижна реакция чрез промяна на концентрацията на бора в топлоносителя.

В момента атомната електроцентрала в Кола използва вносна киселина с планове да премине към местен продукт до края на 2025 г.

„След усвояване на технологията очакваме да произвеждаме 60-70 тона борна киселина годишно.
Суровината за производството на борна киселина ще бъде физиологичен разтвор, пречистен от радионуклиди в комплекса за преработка на течни радиоактивни отпадъци на АЕЦ „Кола“.
На първо място, тя ще отиде за нашите собствени нужди в размер на 25-30 тона годишно, а излишъкът ще можем да предложим на други потребители“, каза Владимир Матвеев, главен инженер на Колската АЕЦ.

Източник: https://t.me/StranaRosatom/6727

Tags: ,

Comments are closed.

Психологически основи на безопасността в ядрената индустрия (обобщение)

Този цикъл от статии не е посветен на отделни технически проблеми, нито на конкретни организационни дефекти. Неговата основна цел е да опише ясно, последователно...

Още »

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене