ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Росатом откри градче на строителите до първата малка наземна атомна електроцентрала в Русия

05.09.2023

Якутия е сравнима по площ с Индия, седмата по големина държава в света. Тук се добиват 25% от диамантите в света и 15% от златото в Русия. Но значителна част от територията все още не е разработена – развитието на региона ще бъде осигурено от малка атомна енергетика.

 

В Якутия живеят само около 1 милион души. Малки села са разделени от огромни разстояния. Комуникацията между тях се поддържа от малки самолети. От Якутск до Уст-Куйга Ан 24 с полярна мечка на опашката (запазената марка на Polar Airlines) ще ви отнеме около 2,5 часа. И сега вече можете да видите през прозореца пристанището на река Яна, зад него има изоставени сгради и сметище със стара техника, а след това село, заобиколено от блато.

В съветско време повече от 5000 души са живели и работили в Уст-Куйга, те са се занимавали главно с доставка на север. Днес са останали около 600. Въпреки това има детска градина, училище и магазини. С появата на ядрените специалисти Уст-Куйга получи шанс за нов живот. Първи тук пристигнаха специалисти по геоложко проучване, за да проучат обекта. Догодина населението на селото ще нарасне няколко пъти – ще дойдат строители.

Беше решено да се постави малка атомна електроцентрала на хълм близо до Уст-Куйга, на около половин час път. Сега има само равна площ, работят няколко сондажни машини и има къщи.

Централата с реактор RITM 200N има 190 MW топлинна мощност и 55 MW електрическа мощност. Коефициентът на използване на инсталираната мощност се очаква да бъде поне 90%.

Подробности на: https://strana-rosatom.ru/2023/09/04/rosatom-otkryl-gorodok-stroitelej/

Tags:

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни