През март повече от 100 страни, включително Русия, одобриха споразумение, според което 30% от световните океани ще станат защитени зони до 2030 г. На тях ще бъдат ограничени геоложките проучвания, риболовът, корабоплаването.
„Синята“ икономика обединява отрасли, които по някакъв начин са свързани с океаните. Очаква се, че инвестициите в корабоплаването, пристанищната инфраструктура, риболова, туризма и други индустрии могат да донесат пет пъти повече приходи в рамките на 30 години.
В същото време океаните страдат много от 10-те милиона тона пластмасови отпадъци, които навлизат във водата всяка година, прекомерния риболов и т.н.
За да спасят океана и да използват безопасно неговите ресурси, страните се придържат към принципите на „синята“ икономика.
В Русия се отдава голямо значение на развитието на Северния морски път (СМП) като по-кратък търговски път, който ще намали натоварването на океаните. По този начин използването на СМП води до намаляване на въглеродния отпечатък на търговските кораби, според различни оценки, с 25-38%, в сравнение с маршрутите Европа-Азия през Суецкия канал.
Какво прави Росатом?
✔️Контролира екологичната ситуация в Арктика с помощта на цифрови услуги.
✔️Участва в проекта „Чиста Арктика“ и подкрепя инициативите на служителите за провеждане на съботници.
✔️Разработва проекта за първата контейнерна линия през Арктика.
✔️Работи по изваждане на подводници: К-27 потъна през 1982 г. в Карско море, К-159 – през 2003 г. в Баренцово море.
Източник: https://t.me/StranaRosatom/6437