Министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто заяви, че Европейската комисия е дала зелена светлина за по-нататъшното участие на Росатом в завършването на единствената унгарска атомна електроцентрала Пакш.
Сиярто каза това в четвъртък преди участие в срещата на външните министри на страните от ЕС.
Ръководителят на унгарското министерство на външните работи напомни, че договорите за изграждането на нови блокове на АЕЦ „Пакш“ са вече от девет години и през това време правните и технически обстоятелства са се променили.
За да завърши строителството възможно най-скоро, е необходимо да се направят промени в договорите, критериите за които бяха съгласувани в Москва с представителите на Росатом.
Будапеща представи промените на Европейския съюз за одобрение съгласно европейското законодателство и Европейската комисия ги одобри в сряда.
Сиярто каза, че решението на Европейската комисия ще ускори изпълнението на проекта Paksh и ще позволи Paksh-2 да бъде пуснат в експлоатация в началото на 2030-те години.
„Ядрената енергия е от решаващо значение за Унгария и изграждането на нови блокове на АЕЦ „Пакш“ е дългосрочна гаранция за сигурността на енергийните доставки на Унгария“, каза той.
За справка
Става дума за проекта Paksh II – разширение на АЕЦ Paksh на стойност 12 милиарда евро, който се осъществява под ръководството на Росатом и се финансира основно с руски държавен заем.
Миналата година Унгарската агенция за атомна енергия издаде разрешение за този проект.
„Пакш“ е единствената атомна електроцентрала в Унгария, чийто живот беше удължен до 2030 г. след модернизация.
Според приетата енергийна стратегия Будапеща иска да увеличи производството на ядрена енергия в бъдеще.
Този проект е една от причините Унгария активно да се противопоставя на всякакви санкции срещу руския ядрен сектор.
Източник: https://elektrovesti.net/81383_evrosoyuz-dozvoliv-rosii-dobuduvati-aes-v-ugorshchini-siyyarto