ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Европейската индустрия създаде коалиция за съхранение на енергия

06.05.2023

Политици от Европейската комисия и Европейския парламент, както и хора от енергийната индустрия стартираха новата Коалиция за съхранение на енергия в четвъртък (4 май) [Bénédicte Maindiaux]

 

 

Новата индустриална коалиция, чието начало беше сложено в четвъртък (4 май), има за цел да насърчи устойчиви технологии за съхранение на енергия, които ще повишат устойчивостта на европейската електроенергийна мрежа и ще отворят вратата за повече възобновяеми източници на енергия.

Коалицията за съхранение на енергия се състои от четири организации – SolarPower Europe, Европейската асоциация за съхранение на енергия, WindEurope и Breakthrough Energy.
Целта е тя да  оформи бъдещата политика на ЕС за съхранението на енергия.

Докато Европа се стреми да декарбонизира енергийната си система, технологиите за съхранение на енергия, като помпени водни източници, батерии и водород, ще станат все по-критични, позволявайки излишната вятърна и слънчева енергия да се съхранява и след това да се освобождава, когато производството не може да отговори на търсенето.

„Съхранението на енергия е от ключово значение за изграждането на устойчива в бъдещето,декарбонизирана енергийна система“, каза еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон при откриването.

„В продължение на много години съхранението на енергия е на заден план в енергийния сектор, но факт е, че услугите за съхранение и гъвкавост са самостоятелен сектор, който ще трансформира нашата енергийна система“, добави тя.

„Енергийна система, захранвана с възобновяеми енергии, може да бъде успешно наложена само ако идва с гъвкави решения“, каза Симсон.

Съхранение на енергия

Съхранението на енергия наскоро влезе в светлината на прожекторите, тъй като Европа се стреми да се декарбонизира и да разчита повече на вътрешни доставки, което означава, че ще има по-малко централи, работещи с въглища и изкопаем газ.

„Миналата зима възобновяемите енергийни източници в ЕС генерираха повече електроенергия от изкопаемите горива.
Ясно е, че слънчевата енергия и възобновяемите източници могат да захранват Европа през всички сезони“, коментира Валбурга Хеметсбергер, главен изпълнителен директор на SolarPower Europe.

„Нуждаем се от силна енергийна инфраструктура, за да превърнем целогодишните възобновяеми източници в норма. Това означава да вземем насериозно съхранението на енергия и да подготвим мрежата“, добави тя.

Съхраняването на енергия също така може да допринесе за облекчаване на ограниченията на мрежата и минимизиране на разходите за разширяването й, каза Патрик Клерънс, генерален секретар на Европейската асоциация за съхранение на енергия.

„От първостепенно значение е да се ускори процесът на електрификация – и тук е мястото, където съхранението на енергия може да помогне за намаляване на разходите и да допринесе за по-нататъшното внедряване на възобновяеми енергийни източници“, обясни тя.

Комисията смята, че необходимостта от гъвкавост на електроенергийната система на Европа може да нарасне до 30% от общото търсене на електроенергия до 2050 г. , тъй като делът на възобновяемата енергия в мрежата ще достигне приблизително 69% до 2030 г. и 80% до 2050 г.

„Необходими са повече хранилища, за да се помогне за увеличаване на капацитета на вятърните паркове, които могат да се свързват към мрежите, особено в най-слабите им точки. Трябва също така да сме сигурни, че всеки киловатчас, произведен от вятърни паркове, може да бъде използван с пълния си потенциал и по възможно най-добрия начин“, каза Джайлс Диксън, главен изпълнителен директор на WindEurope.

Тази година ЕС вече предприе стъпки за насърчаване на тези технологии. Например, батериите и съхранението са изброени като „стратегически технологии“ в наскоро предложения Закон за индустрията с нулеви емисии, което ще отключи допълнителна регулаторна и финансова подкрепа.

Реформата на пазара на електроенергия на Комисията също така задължава държавите от ЕС да оценят своите нужди от гъвкавост и да установят индикативни цели за технологиите, особено тези, които не използват изкопаеми горива.

Наред с това реформата въвежда повече начини за подпомагане на съхранението чрез механизми за капацитет, които осигуряват приходи за доставчиците на резервно захранване, и мерки за справяне с регулаторните бариери, пред които са изправени проектите за съхранение, включително двойно данъчно облагане и проблеми с разрешителните.

Европейският парламент в момента обсъжда реформата. Двама от законодателите, които преговаряха по темата, присъстваха на събитието за създаването на коалицията и след това обясниха  EURACTIV колко е важно съхранението.

„Съхранението на енергия често е забравеното съкровище. В настоящата реформа на пазара на електроенергия имаме страхотна възможност да отключим потенциала на съхранението на енергия в енергийната система на Европа“, коментира Ема Визнер, която преговаря от името на групата „Обнови Европа“.

Но за да постигне това, индустрията се нуждае от ниски технически, финансови и политически рискове, каза тя пред EURACTIV.

„Технологиите и инвестициите са тук. Сега индустрията очаква политическа сигурност и дългосрочни перспективи“, посочи Визнер и добави, че, наред с други неща, тя ще даде приоритет на дългосрочните перспективи в схемите за капацитет и гъвкавостта на капацитета на мрежата.

Междувременно Нилс Фуглсанг, преговарящ от името на социалистите и демократите, каза пред EURACTIV: „Спешно се нуждаем от повече капацитет за съхранение в европейската система, така че тя да бъде готова да се справи с голямото количество възобновяеми енергийни източници, които планираме да инсталираме“.

За да постигне това, пазарната реформа трябва да възнагради клиентите, добавящи гъвкавост към мрежата, като батерии или централно отопление, чрез правилните стимули и като избягва двойните такси, които пречат на съхранението, посочи той.

Източник: https://euractiv.bg/section/%d0%b5%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b3%d0%b5%d1%82%d0%

 

Tags:

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни