Кабинетът на министрите одобри Енергийната стратегия на Украйна до 2050 г. по искане на Министерството на енергетиката.
Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на енергетиката.
Стратегията предвижда Украйна да постигне въглероден неутралитет в енергийния сектор до 2050 г.
„Документът отразява целите на Европейския зелен курс и се основава на принципите на интегриран подход към формирането и прилагането на енергийната политика, създавайки условия за устойчиво развитие на икономиката на Украйна.
Министърът на енергетиката на Украйна Герман Галущенко подчерта, че съответните цели ще бъдат постигнати чрез развитие на модерно и безопасно ядрено производство, възобновяеми енергийни източници, модернизация и автоматизация на преносни и разпределителни системи“, се казва в съобщението.
Отбелязва се, че Стратегията по-специално взема предвид: последиците от руско-украинската война и необходимостта от децентрализация на производството на електроенергия за подобряване на стабилността на системата, присъединяването на енергийната система на Украйна към европейската мрежа на операторите на електропреносни системи (ENTSO-E), наличието на най-новите технологии (по-специално производството и използването на водород за енергийни цели, малки модулни ядрени реактори, съоръжения за съхранение на енергия и др.).
Освен това се вземат предвид международните задължения на Украйна по отношение на енергийната ефективност и използването на ВЕИ, намаляването на емисиите на парникови газове, както и децентрализацията на производството на електроенергия в цялата страна за подобряване на стабилността и надеждността на енергийните доставки.
Предишната енергийна стратегия на Украйна до 2035 г. беше одобрена от правителството на Володимир Гройсман през 2017 г.





