Японското издание „Nikkei“ публикува статия за 12-ата годишнина от аварията в АЕЦ „Фукушима Дайичи“.
Авторът на статията повдигна въпроса за разходите за отстраняване на последствията от аварията и извеждането от експлоатация на аваралата централа.
„Япония изразходва приблизително 1 трилион йени (7,4 милиарда долара) годишно (средно) за отстраняване на щетите, причинени от срива във Фукушима Дайичи преди 12 години, като крайната цена все още не е сигурна. “, – отбелязва изданието.
1 японска йена се равнява на 0,0074 щатски долара.
Изданието базира изчисленията си на данни от одит, според които от март 2011 г. до март 2022 г. от публични средства са били отпуснати общо около 12 трилиона йени. Парите са изразходвани за обезщетения на жертвите и дейности по дезактивация и извеждане от експлоатация.
Към края на декември 2022 г. общите държавни разходи за дезактивация са надхвърлили 4 трилиона йени. Предвижда се, че тази позиция от разходите ще продължи да расте и ще говорим за допълнителни трилиони йени.
През февруари 2023 г. японското правителство одобри законодателна инициатива за отпускане на средства за дезактивация на тези райони на префектура Фукушима, които все още са затворени за пребиваване на хора.
Предвижда се дезактивация на къщи, пътища, обществени сгради и гробища, след което при желание изселените лица ще могат да се върнат в населените си места. Освен това правителството планира да инвестира в развитието на инфраструктурата на почистените територии.
Трудно е да се каже каква част от евакуираните ще се съгласят да се върнат.
Така проучване сред бивши жители на градовете Фукушима Футаба и Намие показа, че само 20% са готови да се върнат, а повече от 50% няма да се върнат при никакви обстоятелства.
Някои засегнати от аварията райони вече са дезактивирани и обявени за обитаеми.
Процесът на завръщане е започнал, но протича изключително бавно – например има населени места, в които са се върнали под 10% от жителите.
Освен държавата, ТЕПКО плаща и последствията от аварията. И така, през декември 2022 г. комисията за уреждане на спорове към съответното министерство на образованието, културата, спорта, науката и технологиите планира да принуди компанията да плати още 500 милиарда йени обезщетение.
В самата аварирала централа през следващата фискална година (започваща през април) ще започне работа по отстраняване на ядрени отпадъци (под този термин авторът на статията в Nikkei има предвид разтопено и повредено ядрено гориво).
Според оценките, направени през 2016 г., 6 трилиона йени ще бъдат изразходвани за тези работи, а общата цена на премахването на авариралите блокове ще достигне 8 трилиона йени.
Източник: http://www.atominfo.ru/newsz06/a0146.htm