В ЕС стартира проект за изграждане на заводи за батерии за съхранение на електроенергия с цел постигане на енергийна независимост и нулево ниво на вредни емисии.
Това се казва в съобщение на сайта на Европейската комисия.
„През 2022 г. общата инвестиция в екосистемата на „батериите“ на ЕС ще достигне 180 милиарда евро.
Това обхваща повече от 160 промишлени проекта, които вече са изпълнени или са в процес на изпълнение, във всички вериги с добавена стойност, което е еквивалентно на около 70 GWh инсталиран капацитет на батерията“, се казва в съобщението.
Според резултатите от срещата на Европейския алианс за батерии, вицепрезидентът на Европейската комисия Марош Шефчович каза, че в страните от ЕС ще бъдат създадени 30 „гигафабрики“ за пестене на енергия.
Той подчерта, че това е особено важно за развитието на възобновяемите енергийни източници и постигането на нулеви вредни индустриални емисии до 2050 г.
Заради нахлуването на Русия в Украйна цената на газа в ЕС стана почти седем пъти по-висока от тази в САЩ. В допълнение, други икономики също се стремят към бързо развитие на батериите, стимулиране на тяхното производство и добив на суровини, променяйки глобалните правила на енергийната игра.
Ето защо членовете на Европейския алианс за батерии обръщат специално внимание на елиминирането на рисковете и освобождаването от зависимостта от трети страни при доставката на суровини, особено от Китай, който представлява до 80% от редкоземните материали, използвани в индустрията на ЕС.
Източник: https://elektrovesti.net/81326_u-krainakh-es-pobuduyut-30-gigafabrik-dlya-zberezhennya-energii